Mercedes Unimog Özellikleri – Özel Arabalar 18

Özel Arabalar listemde bulunan yegane özel bir araçtır kendisi. Tank kadar dayanıklı, traktör kadar işlevsel ve Defender kadar arazi canavarıdır kendisi. Mercedes’in 1950lerden bu yana üretmiş olduğu en özel canavarlarından birisidir. Bu canavarı ambulans, radyo istasyonu, kar temizleme aracı ve asker taşıma aracı gibi çeşitli kostümlerde gördük. Mercedes Unimog özellikleri de kendisi kadar ilginçtir.

mercedes unimog karavan
Karavan hale getirilmiş bir Mercedes Unimog

Mercedes Unimog Özellikleri

Araç ülkemizde de Mercedes lisans hakları kullanılarak üretilmiştir. Mercedes Aksaray kamyon fabrikasında üretilmektedir. İlk kez 1987’de ülkemizde bu canavar üretilmiştir.

mercedes unimog kar küreme aracı
Kar küreme aracına çevrilmiş bir Mercedes Benz Unimog

1950lerde bu aracın üretim amacım traktörlerin yerini alabilmektir. Çiftçiler için üretilen bu araç çok amaçlı iş makinesi olarak tasarlanmıştır. İlk nesil Unimogların genişliğinin 127 cm olmasının nedeni de iki patates çuvalının uzunluğu olarak belirtilmektedir.

Tankların gidebildiği hemen hemen her yerden gidebilmeleri sayesinde askeri amaçla da araç kullanılmaya başlanmıştır. Tren vagonlarını çekebilen bu canavar çeşitli vites seçenekleri ile karşımıza çıkıyor. Bunlardan en ilginci de toplamda 32 vites olan 8 ileri, 8 yavaş, 8 ultra yavaş ve 8 geri vites seçeneğidir. Yavaş vitesler torku maksimumda tutarak aracın arazi kabiliyetlerini arttırmaktadır.

mercedes unimog tsk
Türk Silahlı Kuvvetleri kapsamında kullanılmakta olan asker taşıma aracı

Şanzıman üzerinde bulunan bölmeye yardımcı şaft ekleyerek çeşitli aparatları araca bağlayabilirsiniz. Aynı zamanda aracın güç iletiminde aks kullanmak yerine tork tüpü kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra araçta helezon yay ve amortisör kullanılmaktadır. Kamyonlarda genelde makas kullanılırken bu araçta hiç bir zaman makas kullanılmamıştır.

Aracın bir hayli yüksek olmasının sebebi de kullanılan portal aks mimarisidir. Uzun süspansiyonlarla yükseltilmiş tek parça düz aksa sahip bir aracı yükseltmenin yolu olarak Alman mühendisler aksları tekerin merkezine değil de dişliler sayesinde daha da yukarı konumlandırmıştır.

mercedes unimog

Bu arabanın çok amaçlı olması, büyük boyutları ve üstün arazi kabiliyeti yüzünden benim için özel bir araçtır.

Mercedes Benz Unimog tam bir görev aracıdır. Bu aracı istediğiniz türden bir canavara çevirebilirsiniz. Verilen her görevi başarıyla tamamlayabilir.

Mercedes Benz Türkiye Unimog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir