Mercedes 500E W124 – Sedan Performanslı Canavar Özel Arabalar 35

1990ların başı performans odaklı sedan otomobiller furyası İle başlamıştı. Bu konsept üzerinde markalar bir bir kozlarını ortaya koyuyorlardı. Bu konseptte hamlesini erken yapan ve rakiplerine çıtayı zor bir yere taşıyan Bmw M5 oldu. Bmw M5 ve Opel Omega Lotus gibi modellere Mercedes’in cevabı Mercedes 500E W124 kasa kodlu model olmuştur.

5litrelik 32 valfli V8 motor tam 322 beygir güç 480 nm tork üretebiliyordu. Bu motorun yanına bir de Porsche tarafından geliştirilmiş tam otomatik vites eklenmişti. Son derece seri ve akıcı vites geçişlerine sahip olan teknik yapı Mercedes konforu ile yollardaydı. Porsche mühendisliği Mercedes konforu… 6.1 saniyede bu model 0-100 km/h hızlanmasını tamamlayabiliyordu. 250 km/h azami hız yapabiliyordu. Ancak bu fabrika verisi ve kesinlikle bunun üstüne çıkabilecek potansiyelde bir araba

Mercedes 500E W124 Hikayesi

Mercedes SL’deki 5 litrelik V8 motoru W124 kasa kodlu E kasasına koymak istiyordu. Ancak o sıralarda Mercedes fabrikaları W140 kasa S Class modeline yoğunlaştığı için bu hamleyi yapamıyordu. Porsche’nin Amerika’daki satışları %90 oranında düşmüştü. Porsche sanıldığı gibi sadece spor otomobiller üreten bir marka değil. Porsche aynı zamanda mühendislik hizmetleri de veren bir firmadır. Mercedes, Porsche’nin para ihtiyacını çözmek ve en başta kendi problemini çözmek için 500E konusunda Porsche’den yardım istedi. Porsche de aracın kaput kısmını genişletti (geniş çamurluklardan da açıkça görülebilir), iç mekanı biraz değiştirerek daha geniş şanzıman tünelinin geçişini sağladı. Tabi süspansiyonlarda da değişiklik yapmak zorunda kaldı.

Parçalar Mercedes tarafından üretiliyordu. Parçalar montaj için Porsche fabrikasına gönderiliyordu. Burada şasi ve gövde montajı yapıldıktan sonra araç Mercedes fabrikasına boyanmak için geri gidiyordu. Boya sonrası iç donanımların montajı için araba Porsche fabrikasına geri gidiyordu. Sonra araba yeniden Mercedes fabrikasına gidiyordu. Son kontroller burada yapılıyor ve buradan galerilere gönderiliyordu.

Bir çok kaynağa göre 500E’ler Porsche tarafından üretildi deniyor. Ancak internetteki bazı kaynaklara göre 2100 tanesi sadece Porsche fabrikalarında yapıldı. Bu arabanın adı E500 olarak değiştirildikten sonraki 6300’ü Mercedes tarafında üretildi deniyor. Aslında hala tüm 500E’ler Porsche üretimi diyebiliriz. Diğer araçlar hiç farkı olmayan E500 olsa dahi artık 500E değiller.

Video

Porsche mühendisliği ve Mercedes konforunu bir arada bulunduran bu makina kesinlikle özel bir otomobildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir