Merakla Beklenen Otomobil 2020 Seat Leon Teknik Özellikleri

Ülkemizde İspanyol Ateşi olan Seat Leon bir hayli sevildi. Şahsen benim de çok sevdiğim bir araç oldu. 2012 yılından bu yana tasarımı sayesinde başarılı satış rakamlarına ulaştı. Pahalı led farlarının çalınması ile gündeme oturdu ve sahiplerinin korkulu rüyası oldu. 4. nesil Seat Leon 28.01.2020 tarihinde saat 21:00’de başlayan bir etkinlik ile tanıtıldı. 2020 Seat Leon teknik özellikleri şimdi sorulan bir soru oldu. Bu yazıda arabanın teknik özelliklerine ve başlıca yeniliklerine deyineceğim.

2020 Seat Leon Teknik Özellikleri

Teknik özeliklere başlamadan önce arabanın yenilenen tasarımına bakalım. Lansmanı babamla birlikte canlı olarak izledim ve lansmanda özellikle arabanın dizaynı üzerinde duruldu. Seat yetkilileri 3. nesil Leon’un led farları ve tasarımı yüzünden tercih edildiğinin farkına varmış. Geri dönüşler ve İspanyol mimarisinden esinlenerek yeni bir Leon ortaya çıkarttıklarını dile getirdiler. Asi ve serseri görünümlü Leon gitmiş de bir aile otomobili gelmiş gibi gördüm ben. Hatchback ve station wagon tasarımla lanse edilen araba doğal olarak kırmızı renkte lanse edildi. Düşük satış rakamları nedeni ile bu arabanın 3 kapılı modeli olmayacak.

seat taracco
Yeni Seat Leon tasarımı ilham kaynağı

Arabanın rüzgar direnci %8 oranında azaltılmış. Bu arabanın daha iyi yol tutması ve yakıt ekonomisi olarak karşımıza çıkacaktır. Arabanın arka kısmında bulunan led far dikkat çekiyor. Günümüz trendlerinden olan tek kaş led far bu arabanın arkasında bulunuyor. Bu tasarım yapısı ilk olarak karşımıza Seat Tarraco SUV modelinde çıkmıştı.

2020 seat leon teknik özellikleri

Yeni Seat Leon 4.368 mm uzunluk, 1.800 mm genişlik ve 1.456 mm yükseklikte olduğu açıklandı. Bu demek oluyor ki araba 3. nesle göre 86 mm daha uzamış, 16 mm daha darlaşmış ve 3 mm daha alçaldı. Seat Leon FR alıp onu basanların işi 3 mm daha kolay olacak diyedüşünüyorum. Aks mesafesinde ve bagaj hacminde herhangi bir değişiklik olmamış. Demek ki iç yaşam hacminde pek bir değişiklik olmayacak.

Yeni Seat Leon Motor Seçenekleri

Lansmanda arabanın teknoloji olarak daha ileride olacağı dile getirildi. Araba akıllı cep telefonu ve tabletlere daha bağlanabilir bir yapıda olacakmış. Arabanın yeni multimedya sistemi çok ön plana getirildi. Araç içerisinde çeşitli renklere bürünebilen bir ambiyans aydınlatması bulunmaktadır. Yeni küçük DSG vites topuzunu bu arabada da görebiliyoruz.

yeni seat leon

Yeni Leon’un motor seçenekleri ise VW Grubu’nda sık kullanılan yeni nesil motorlardan oluşacak. Bunlar:

  • Manuel ve DSG seçenekli 90 ve 110 beygir güç seçeneklerine sahip 3 silindirli 1.0 TSI,
  • Manuel ve DSG seçenekli 130 ve 150 beygir güç seçenekleri bulunan 1.5 TSI,
  • DSG 190 beygir güç sunan 2.0 TSI motorlardır.

1.0 TSI ve 1.5 TSI motor seçenekleri hafif hibrit seçeneklerine de sahip olacaktır. Ancak bu motor seçenekleri sadece DSG vites ile alınabilecektir. Yeni Leon’un motor seçeneklerinin dizel tarafında ise 115 ve 150 beygir güç seçenekleri bulunan 2.0 TDI motor yer alıyor.

Bazı ülkelerde sıkıştırılmış gazla çalışan Seat Leon da satılabilecektir.

seat leon hibrit

Araça 1.4 TSI benzinli motor kullanan plug-in hibrid versiyonu ile de piyasaya çıkacaktır Bu seçenekte 13 kWh’lık lityum-iyon batarya ve 6 ileri DSG şanzıman yer alacak. Bu versiyonun 204 beygir güç üreteceği ve sadece elektrikli olarak 60 km kadar bir yol gidebileceği belirtiliyor.

Yeni Leon’un Avrupa’da 2020’nin 2.çeyreğinde, yani bahar aylarında satışa sunulacağı da belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir