Line Lock Nedir ? Line Lock Ne İşe Yarar ?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte eskiden manual olarak yapmış olduğumuz şeyler otomatik hale geliyor. Bunlardan birisi de özellikle drag yarışları öncesinde yapmış olduğumuz lastik ısıtma işlemidir. Ford Mustang ile neredeyse özdeşmiş olan bu hareket line lock ismi ile arabalarda özellik olarak sunulmaktadır. Peki Line Lock Nedir ?

Line Lock Nedir ?

Bu işlemi yapabilmek için gelişmiş teknolojilere sahip bir Ford Mustang’i track mode denilen moda almak gerekiyor. Pist modu olarak geçen bu moda arabayı aldıktan sonra kadranlar arasındaki yol bilgisayarı ekranından Pist Uygulamaları (Track Apps) menüsünü açmanız gerekmektedir.

Açılan menüden Line Lock uygulamasını açtıktan sonra OK tuşuna basıp sistemi analiz etmeniz gerekmektedir. Bu işlemi araba sizin için yapacaktır siz sadece OK tuşuna basınız.

Ardından ön frenleri kitlemek için frene sonuna kadar basın. Ardından Yol bilgisayarı sizin için 15’den geriye bir sayımı başlatmaya hazır hale gelecektir. Vitesi 1’e alıp patinaj çekmeye başlarsanız araba 15 saniye boyunca ön frenleri kitleyecektir. Bu sayede 15 saniye boyunca dilediğiniz gibi lastik yakabilir (burnout) yapabilirsiniz.

Arabanızın gelişmişlik seviyesine göre bir devre ya da yazılım yüklemesi ile arabanıza bu özelliği katabilirsiniz. Tabi bu işlemi her arabaya da uygulamanızı önermem. Balatalarınız dayanır mı ya da debriyajınız sıyırır mı bilinmez. En iyisi bu özellik fabrika çıkışlı değilse veya gerekli iyileştirmeleri yapmadıysanız arabanıza eklemeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir