Kullanırken Yapmamanız Gereken iPhone iOS 16 Hataları

iOS 16 güncellemesi yüklü bir iPhone modeli kullanıyorsanız muhtemelen yanlış kullandığınız bazı özellikler bulunuyor. Yanlış kullanılan özellikler cihazın şarjının daha çabuk bitmesine ve daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu sebepten dolayı yapmamanız gereken iOS 16 hataları bu listeye topladım.

Otomatik Uygulama İçi İçerik İndirmeleri

Ayarlar > App Store > Uygulama İçi İçerik özelliğini bir çoğumuz hücresel veri planımız etkilenmesin ya da şarjımız daha uzun süre dayansın diye kapalı tutuyoruz ancak bence bu özelliği açmak hepimize zaman kazandıracaktır. Bazı uygulama ve oyunlar için zaman zaman belli miktarda veri indirilmesi gerekiyor. Tam oyunu oynamak istediniz ya da tam uygulamayı açacaksınız uygulamanın bir veriye ihtiyaç duyması nedeniyle beklemek zorunda kalıyorsunuz. Eminim bu durumu daha önceden yaşamışsınızdır. Bu durumu bir daha yaşamamız için Ayarlar > App Store > Uygulama İçi İçerik özelliğini açabilirsiniz. Bu özellik sayesinde güç tasarruf modu kapalıyken iPhone, sizin için arka planda uygulama içi içerikleri indirebiliyor.

Canlı Fotoğraf Göndermek

iPhone kamerası kullanarak bir Canlı Fotoğraf çektiyseniz aslında bir fotoğraf değil de kısa bir video çekmiş oluyorsunuz. Bu canlı fotoğrafı iMessage ya da AirDrop ile göndermek istediğinizde fotoğrafı değil canlı fotoğrafı gönderiyorsunuz. Karşı tarafa canlı fotoğraf değil de sadece fotoğrafı göndermek istiyorsanız göndermek istediğiniz fotoğrafı açın ardından sol yukarıdan Canlı yazısına basın ve Kapalı seçeneğini seçin. Artık iMessage ya da AirDrop üzerinden canlı fotoğraf değil sadece fotoğrafı gönderebilirsiniz.

Düşük Güç Modu Daimi Açık Kullanmayın

iPhone’u hep düşük güç modu açık kullananları görüyorum. Bu çok yanlış bir kullanım stratejisidir. Normalde bataryanız %20’nin ve %10’un altına düştüğünde iPhone size düşük güç modu açılsın mı diye sorar. Düşük güç modu açıldığı zaman cihazın gücü yazılımsal olarak düşürülür ve cihaz yavaşlar. Bununla birlikte iCloud senkorizasyonu gibi bazı özellikler çalışmayı durdurur. Siz düşük güç modunu açık tuttuğunuz sürede cihazın performansı azalacaktır ancak bu sırada cihazda yüklü bir işlem yaparsanız cihazın şarjı düşük güç modu kapalı olduğundan daha hızlı bitecektir. Üstelik iPhone iCloud’a da yedeklenmeyecektir.

Uygulamaları Güncellememek

Uygulamaların yeni sürümünde uygulamalardaki tasarımsal değişiklikler nedeniyle uygulamaları güncellemeyen bir kitle biliyorum. Bu kitleye sesleniyorum: Yaptığınız çok yanlış! Uygulamaları her zaman güncel tutmamız gerekmektedir özellikle de yeni bir iOS güncellemesi sonrasında uygulamaları güncellemeliyiz. Yeni iOS sürümleri ile mevcutta kullandığınız uygulamalar tam optimize bir şekilde çalışmıyor olabilir. Bu sebepten dolayı güncellediğiniz iOS sürümü için optimize edilmiş güncellenen uygulamayı kullanmanız her zaman daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda neredeyse her uygulama güncellendikten sonra hatalarından arındırılır ve daha güvenilir bir hale gelir. Bu sebepten dolayı uygulamaları güncel tutmak her zaman size avantaj sağlayacaktır.

iOS 16 Hataları Gideren Güvenlik Yanıtları ve Sistem Dosyaları

iOS 16.2 güncellemesi ile gelen Güvenlik Yanıtları ve Sistem Dosyaları güncelleme özelliği eğer sizin iPhone’unuzda kapalıysa acilen açmalısınız. Bu özellik iOS işletim sistemi için güvenlik güncellemelerini barındırmaktadır. iOS sürümünü yükseltmeyen ancak güvenlik yamaları içeren güncellemeler siz bu özelliği açtığınız zaman iPhone’unuza gelecektir. Güvenlik güncellemeleri sizi bir saldırıya karşı koruyabilecek nadide çiçeklerdir.

Bu özelliği açmak için şu yönergeleri izlemeniz gerekmektedir: Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > Otomatik Güncellemeler menüsünden bu özelliği açabilirsiniz.

iOS 16 Hataları Getiren Beta İşletim Sistemlerini Kurmayın

Beta iOS güncellemesi kurarak herkesten önce yeni özelliklere kavuşabilirsiniz. Ancak beta işletim sistemleri henüz tamamlanmamış işletim sistemleridir. Beta güncellemelerde her zaman kötü bir kullanıcı deneyimi yaşama olasılığınız bulunabilmektedir. Uygulamalar çökebilir, cihazınızı gereksiz yere çok ısınabilir ya da şarjınız çok hızlı bitebilir. Çünkü beta sürümler henüz optimizasyonunu tamamlamamış sürümlerdir. Eğer bir uygulama geliştirici ya da beta sürümlerden para kazanan bir kişi değilseniz bence beta işletim sistemlerinden uzak durmalısınız.

Kilitliyken Erişime İzin Ver

Bir çok iPhone kullanıcısının hiç kurcalamadığı o ayarlara değinelim. iPhone’unuz kilitliyken cihazda yapılabileceklerin seçildiği o menüsü açalım. Ayarlar > Face ID ve Parola (Touch ID ve Parola) açılan menünün alt kısmındaki Kilitliyken Erişime İzin Ver bölümünü açalım. Burada açık olan uygulama ve özelliklere iPhone kilitliyken erişilebilir. Bence bu menüde bulunan Denetim Merkezi, Cüzdan ve Aksesuarları kapatın. Neden mi? Detayları videoda…

Menüde Kaydırınca Açılan Araç Takımları

Yeni bir iPhone aldığınızda ya da iPhone’unuzu sıfırladığınızda ana menünün en solunda bulunan sayfada birden fazla araç takımı görüyor olabilirsiniz. Muhtemelen bu araç takımlarını pek kullanmayacaksınız. Ne de olsa artık araç takımları ana menüye eklenebiliyor. Bu sebepten dolayı hangimiz ana menüdeki araç takımlarını kullanmak yerine menünün sol tarafında bulunan araç takımlarını kullanıyor ki? Bu araç takımlarını kullanmıyorum burada dursunlar demeyin. Kullanmadığınız araç takımları arka planda cihazın kaynaklarını tüketecektir bu sebepten dolayı kullanmadığınız araç takımlarını kaldırın.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir