Kanatlı Chevrolet İmpala 1959 – Özel Arabalar 20

Özel arabalar yazı serisinin 20. yazısı çok özel bir araba olması gerektiğini düşünüyordum ve öyle de oldu. Şu arabanın arkasında bulunan güzel kanatların gösterişine bir bakın ! İşte Chevrolet İmpala 1959.

Chevrolet İmpala 1959

İşin aslında bu arabanın arka tarafının tasarımı güzel bir bayan suratıydı. Bu arabayı tasarlayan Amerikalı, arabayı 1959 yılında trafik kazasında vefat eden sevgilisinin kaşlarını ve gözlerini hatırlatacak şekilde tasarlamış ve onu ölümsüzleştirmek istemiş.

General Motors tarafından üretilen Chevrolet İmpala piyasaya çıktığı günlerde de çok iyi satış rakamlarını elde etti. Bu araba piyasaya 4 kapılı ve 2 kapılı olarak satışa sunuldu. V6 ve V8 motora sahip olan bu Amerikan otomobili 185 beygirden 335 beygire kadar çeşitli güç seçenekleri ile piyasaya satıldı.

1959 chevrolet impala

Ön ve arka koltuklarında kol dayama bulunuyor. Günümüzde satılan bir çok arabada maaliyeti düşürmek için arabalara kol dayama konulmuyor. Elektrikli saat, çift sürgülü güneşlik ve krankla çalışan ön camlar bulunuyordu.

Arabada hız uyarı sistemi de bulunmaktaydı. Sürücünün iğne gibi bir parçayı belirlediği hıza koyuyordu. Araç bu hıza ulaştığında bir zil sesi duyuluyordu. Yaklaşık 500.000 adet üretilen bu araç sağdan direksiyonlu ve soldan direksiyonlu olarak piyasaya bulundu.

Amerikanların klasik sallanarak süspansiyonları, rahat koltukları ve frene basınca öne yığılan özel bir arabasıydı. Günümüz şartlarında bu arabaların orijinal olanları ve modifiyelenmemiş olanları neredeyse yok gibi bir şey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir