iPhone Sessize Alma Tuşu Neden Fiziksel ?

Apple iPhone tanıtıldığı ilk günden bu yana tasarımı sade olan elektronik cihazlar listesindeki yerini almıştır. iPhone tasarımı o kadar farklıydı ki tüm akıllı cep telefonu endüstrisinin bu tasarım diline yönelmesini sağladı. İlk iPhone üzerinde sadece 5 adet fiziksel tuş bulunuyordu. Bu 5 tuştan 1 tanesi de iPhone sessize alma tuşu olmuştu. Peki iPhone sessiz moda alma tuşu neden yazılımsal bir tuş ya da ayar düğmesi değil de fizikseldi?

iPhone Sessize Alma Tuşu

iPod’dan bu yana turuncu göstergeye sahip fiziksel tuş bulunuyor. iPod üzerindeki button cihazın kontrolcüsünden gelen komutları iptal ediyordu. Yanlışlıkla müziğin değişmesini ya da sesin değişmesini böylelikle engelliyordu. Kısaca iPod’u kilitliyordu.

Android işletim sistemini kullanan akıllı cep telefonlarını sessiz moda almak istiyorsanız bunu yazılımsal bir tuş ile yapabiliyorsunuz. Denetim merkezi ya da bildirim merkezinde bulunan sessiz buttonu ile cihazı sessize alabilir ya da sessiz moddan çıkartabilirsiniz.

Bir diğer seçenek de sesi kısma tuşuna uzun basmaktır. Bu durumda da çeşitli cihazları sessize alabilirsiniz. Ancak bu durumda medyayı sessize almak veya cihazı tamamen sessize almak arasında problem yaşayabilirsiniz. Bu senaryo Apple’a uygun değil.

Yazılımsal bir button için cihazın ekranını uyandırmanız gerekmektedir. Cihaz sessiz modda mı değil mi bunu anlamak için de sessize almanız gerekmektedir. Bu durum da tiyatro ve sinema gibi senaryolarda Apple’ca değildir.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir