iPhone SE 4 Özellikleri Belli Oluyor – 5 Yeni Özellik

Apple’ın uygun fiyatlı iPhone politikası kapsamında üretilen iPhone SE serisi 2023 yılı içerisinde karşımıza yeni modeli ile gelecektir. 2023 yılındaki iPhone SE 4 karşımıza 5 yeni özellik ile gelecek. Tabiki de bu özellikler resmi olarak açıklanmadı ancak sızıntılar her şeyi ortaya koyuyor.

Yeni Tasarım:

iPhone SE serisi klasik ana ekran tuşu ile gelen bir seriydi. Açıkçası bu tuşun kaybolmasını pek istemiyordum. Çünkü SE serisi cihazları biraz daha yaş olarak ileri seviyeye öneriyordum. Yeni bir iPhone tasarım ve kullanımına alışmaya üşenenlere öneriyordum. Gelen sızıntılara göre iPhone SE 4 karşımıza iPhone Xr tasarımı ile geliyor. Bu demek oluyor ki ana ekran tuşu gidiyor ve karşımıza notch tasarımı ile geliyor. Daha modern sayılabilecek bir iPhone SE karşımıza geliyor.

USB Type-C:

Çeşitli komisyonlar ve örgütler Apple’ı zorluyor. iPhone modellerinde Lightning girişi yerine USB Type-C girişi kullanması yönünde. Tüm markaların bu giriş tipinde mutabık kalıp bu giriş tipini kullanmalarını istiyorlar. Bu durum kullanıcıların lehine Apple’ın aleyhine olacaktır diye düşünüyorum. Eylülden önce iPhone SE 4 tanıtımı gerçekleşirse, iPhone SE 4 karşımıza çıkan ilk USB Type-C kullanan iPhone modeli olacaktır. Bu cihazın diğer markaların telefonları ile şarj edilebilmesinin yanı sıra bir anda aksesuar desteğini de bir hayli arttıracak bir hamle olacaktır. Lightning girişli aksesuarların fiyatlarının yanında USB Type-C aksesuarlarının uygun fiyatlı olması SE modeli için mükemmel bir durum olacaktır. Sonu.ta SE de uygun fiyatlı olarak lanse edilen bir iPhone modelidir.

iPhone SE 4 Özellikleri

Ekran:

Yeni tasarım dediğimiz için cihazın ekran boyutu da istemeden değişecektir. Boyut değişimin yanı sıra cihazın 6.1 inç yerine 5.7 inç ekran boyutu ile geleceği söyleniyor ama bence 6.1 inç ile gelir. Bu da bildiğimiz iPhone 12-13 ekranından daha küçük bir ekran ile cihazın karşımıza geleceğini gösteriyor.

Yeni TouchID:

Yenilenen tasarım ile cihazın karşımıza FaceID ile geleceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak son iddialara göre FaceID sensörü daha pahalı olduğu için iPhone SE 4 karşımıza yenilenen TouchID buttonu ile gelecek. Yenilenen TouchID buttonu ekrnaın altında gizlenmiş bir şekilde olmayacak bu button cihazın yan tarafında olacak. Bu tuş yan tarafa konulduysa muhtemelen güç tuşu ile aynı olacaklardır. iPad Air’daki TouchID buttonuna benzer bir şeyler burada göreceğiz gibi duruyor.

Yenilenen Arka Kamera:

iPhone 7, iPhone 8, iPhone SE 2 ve 3 modellerinde aynı kamera bulunuyor. Donanımsal olarak artık bu kameranın eskidiğini kimse inkar etmesin. Evet, bu cihazlar hala güzel fotoğraflar çekebiliyor. Bu tabiki de Apple’ın kullanmış olduğu işlemciler ve fotoğraf düzenleyen yazılımları sayesindedir. iPhone XR’ın tasarımını cihaz aldığına göre bence iPhone XR’in kamerasını almasında da herhangi bir sorun yoktur. İkinci kamera vs yok ama daha geniş diyafram sayesinde kameranın düşük ışıkta daha güzel çekimler yapmasını bekliyorum.

Cihaz eğer bu özellikler ile gelirse sanki iPhone 13 mini almak daha akıllıca olacak ama mininin ekran boyutu da küçük onu da unutmayalım.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir