iPhone Şarj Ederken Hata Yapmayın – En Çok Yapılan 10 Hata

Bir iPhone kullanıcısı olarak her birimiz belki her gün belki 2 günde bir de olsa telefonlarımızı şarj ediyoruz. Aslında basit bir işlem gibi gelen bu olay sandığınızdan çok daha önemlidir. Cihazı şarj etme şekliniz cihazın batarya sağlığını ve kullanım ömrünüzü etkileyecektir. Söz konusu iPhone olunca pil sağlığı önemli rol oynayabiliyor.

Bunun ilk sebebi cihazı satarken daha yüksek bir fiyata satma olanağınızın olmasıdır. İkinci sebebi ise pil sağlığınız çok düştüğü zaman iOS işletim sistemi cihazın performansını azaltacaktır. Taki siz pili değiştirene kadar.

Kablosuz Şarj

Cihazı kablosuz şarj etmek çok büyük rahatlıktır, buna hiç bir şüphem yok. ben de günlük hayatımda çoğu zaman kullandığım iPhone’u çalışma masamda bulunan MagSafe şarj aleti ile şarj ediyorum. Ama iPhone’u kablosuz şarj etmek aslında pil sağlığı için çok da iyi bir şey değildir.

iPhone kablosuz şarj cihazları ile şarj olurken normale göre çok daha fazla ısınacaktır. Fazla olan sıcaklık pil sağlığı için çok iyi değildir. Cihazın bataryasını ne kadar az ısıtırsanız pil sağlığınız o kadar süre daha yüksek kalacaktır. Yani kablosuz şarj aletleri ile iPhone’u şarj etmek cihazın pil sağlığının daha hızlı düşmesine yol açacaktır.

Şarj Girişinin Temizliği

Şu günlerde iPhone’umuz her daim yanımızdadır. Cebimizde, çantamızda ya da masamızda telefonu tutuyoruz. Özellikle cebimizde veya çantamızda iPhone’un şarj girişine biz fark etmeden çok fazla kir, toz, çer çöp girebiliyor. Bu biriken istenmeyen materyeller yüzünden iPhone’u şarja taktığınızda cihazın şarj girişi, pili veya şarj aletiniz bozulabilir. Bu sebepten dolayı belli aralıklar ile şarj girişinizi temizleyin.

Şarj Ederken Kullanmak

Lityum iyon piller aşırı sıcağı ve aşırı soğu sevmez. Bu sebepten dolayı genellikle iPhone’unuz şarj olurken kullanmamanız en iyisidir. Ancak illaki kullanacaksanız da çok korkmayın. Çünkü iPhone şarj olurken eğer çok ısınırsa şarj olmayı durduracak kadar akıllıdır. Ama siz gene de çok ağır işlemler yaparken iPhone’unuzu şarja bağlamayın. Demek istediğim şu: telefonunuz şarjdayken sosyal medyada gezmek ya da internette gezinmek kabul edilir davranışlardır. Ama telefonunuz şarjdayken oyun oynamak veya 4K video oluşturma gibi ağır işlemleri yapmayın.

Şarjı Tamamen Bitirmeyin

Eskiden telefonunuzun şarjı tamamen bitmeden telefonunuzu şarj etmeyin denirdi. Artık bu devir kapandı. iPhonelar’ın pillerini tamamen boşaltmak asla iyi bir fikir değildir. Pil içerisindeki kapasitörler bu durumdan çok olumsuz etkilenmektedir. Bu durum günlük hayatımızda olabilir ancak bunu her seferinde yapmayın.

Genelde pilin şarj seviyesi %20’lere geldiğinde cihazınızı şarja takmanızı öneririm.

Hatta size şu bilgiyi vereyim: Aslında iPhone’un pilini tamamen asla boşaltamazsınız. Sizin piliniz %0 kaldığında tam bitmemiştir. iPhone’un akıllı işletim sistemi size pilin bittiğini söyler ancak arkaplanda pilde enerji bırakır.

Bunu cihazınız kapandığında güç düğmesine basarak ekranda pil görselinin çıkmasından anlayabilirsiniz. Bu şekilde enerji saklanmasının sebebi pillerde depolanan enerjiyi tamamen bitirdiğinizde cihazın hiç açılamayacak olmasıdır. Bu konuya talep gelirse farklı bir yazıda detaylıca konuşabiliriz.

Çok Sıcakta Şarj Etmeyin

Şarj etmek telefonunuzun bataryasının ısınmasına yol açan bir durumdur. Benden size uyarı çok sıcak havalarda telefonunuzu şarj etmeyin. Dışarıdı 35-40 dereceyken telefonunuzu şarj etmeyin olarak anlaşılmasın bu durum. Hava çok sıcakken arabanızın içindesinizdir ve arabanın içinde klima çalışmıyordur. Bu durumda telefonunuzu pek şarj etmenizi önermem. Sahildesiniz ve güneşin altında bir powerbank ile telefonunuzu şarj etmenizi önermem.

Telefonunuz Çok Isınmışsa Şarja Takmayın

Oyun oynamak ya da farklı işlemler yüzünden telefonunuz çok ısınmış olabilir. Şans eseri telefonunuzun şarjı da azalmış olabilir. Telefonunuzu asla hemen şarja takmayın. Telefonunuzu biraz boşta bırakın. Telefonunuzun kendi ısısına dönmesini bekleyin ardından şarja bağlayın. Telefonunuzu şarj etmek ısıtacaktır. Zaten sıcak bir telefonu daha da ısıtmak pil sağlığı için hiç iyi bir davranış değildir.

Şarj Kablosu ve Adaptörü

Sahte adaptörler ve sahte şarj kablolarının ne zaman ne yapacağı hiç belli olmaz. Bu tipteki aksesuarlar cihazınıza zarar verebilir. Bu tipteki aksesuarlar cihazınıza zarar verirse karşınızda sorumluluk alan muhattap olabileceğiniz bir şahıs da göremezsiniz. Biliyorum, ülkemizde orijinal Apple adaptör ve kabloları çok pahalılar ancak cihazınız zarar görsün istemiyorsanız orijinal şarj kablosu ve adaptörü kullanmanızı öneririm.

Bir diğer konu da hasar görmüş şarj kablolarıdır. Hasarlı bir şarj kablosunun ne zaman ne yapacağı gene belli olmaz. Cihazınıza fazla akım ya da voltaj gönderebilir. Cihazınızda kalıcı hasarlar meydana gelmesine yol açabilir.

iPhone’u Şarjda Bırakmayın

iPhone’u uzun süre şarja bıraktığınız zaman eğer cihazın şarjı dolduysa şarj olma işlemini evet durduracaktır. Ancak ya o sırada şehir elektriğine aşırı bir voltaj gelirse? Bu durumda şarj adaptörü hasar alacağı gibi aynı zamanda iPhone’un da hasar almasına veya belki de patlamasına sebep olacaktır.

Uç Noktalardan Kaçının

iPhone’un bataryasının %20’den az dolu veya %80’den fazla dolu olmasından kaçının. Ben genelde bu sayılara erişmemeye çalışmak için şarjımı hep %30-%80 arasında tutuyorum. Ancak tabiki de tüm gün dışarıda olacağım günler %100’e kadar telefonumu şarj ediyorum.

Kaba Kılıflar Kullanmayın

Telefonunuz şarj olurken zaten ısınacaktır. Telefonun hava almasını engelleyen ya da telefonu gereksiz yere sıkan kalın kaba kılıflar kullanmayın. Apple’ın da bu konuda önerisi telefonunuzu kılıf olmadan şarj edindir. Ancak ben kılıf olmadan bu fiyatlar ile iPhone’u nasıl kullanayım diyorum kendime. Bu sebepten dolayı kılıfı çıkartman yerine nispeten daha zarif bir kılıf kullanmayı tercih ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir