iPhone Kullanırken Bu 12 Ölümcül Hatayı Yapmayın

iPhone kullanırken bu ölümcül hataları yapmayın. Bu hataları yapmak iPhone’un sağlığını tehlikeye attığı gibi sizin sağlığınızı da tehlikeye atacaktır. O kadar para verdiğimiz iPhone’un sağlığını korumanın yanı sıra kendi sağlığımızı da korum kendimize olan en büyük sorumluluğumuzdur.

iPhone’u Bu Sıcaklıklarda Kullanın

Her elektronik üründe olduğu gibi iPhone’un da stabil bir şekilde çalışabileceği belli bir sıcaklık aralığı vardır. iPhone’u bu sıcaklıklarda tutarak kullanırsanız iPhone’un ömrü daha uzun olacaktır. 0-35 C derece arasında çalışan bir iPhone daha mutlu çalışır.

0 derecenin altındaki bir iPhone’un bataryası daha hızlı bitecektir. 35 derecenin üzerindeki bir iPhone’un bataryası ise zarar görecektir.

Yanlış Adaptör Kullanmayın

Biliyorum orijinal Apple adaptörleri gereğinden fazla pahalıdır. Ancak bu kadar para verip bir iPhone aldıysanız onun sağlığını tehlikeye atıp daha fazla masraf çıkartmaya değer mi? Apple marka haricinde MFi dahi olsa hızlı şarj aleti adaptörü kullanmanızı önermiyorum.

Hasarlı kablolardan hiç bahsetmiyorum. Hasarlı bir iPhone kablosu yangın başlatma riskine sahiptir. Oluşabilecek küçük bir kısa devre ile iPhone’un ana kartını bile yakabilirsiniz ki bu hiç istemediğimiz bir durumdur.

Otomatik Parlaklığı Açın

Şarjınız daha fazla dayansın diye otomatik parlaklığı kısmış olabilirsiniz. Ancak karanlık bir ortamdan aydınlık bir ortama çıktığınızda parlaklığınızı açana kadar ekranı göremezsiniz. Ekrandaki buttonların yerini ezbere biliyorsanız evet, parlaklığı açabilirsiniz ancak böyle bir aksiyona gerek var mı? Yapılan araştırmalara göre iPhone ekranındaki tam parlaklık ile 0 parlaklık arasında şarjın gitme hızı %85 değişiyormuş.

Otomatik Kilidi Açın

iPhone’un ekranının otomatik olarak kitlenmesi her zaman iyidir. Cihazı bir yere bıraktığınızı düşünün. eğer otomatik kilitlenmesi açık değilse telefonunun çalındığında kişisel verilerinizi tehlikeye atmış olursunuz.

Aynı zamanda iPhone’un ekranı otomatik olarak kapatılmazsa telefonun şarjı daha hızlı tükenecektir çünkü ekranı açık kalmış olacaktır. Aynı zamanda belli bir nesil üstündeki iPhonelar’da kullanılan ekranlarda yanmalar meydana gelebilir.

iPhone’u Düşürmeyin

Bu kadar para vermişken hepimiz iPhone’umuzu düşürmemek için koruyoruz diye tahmin ediyorum. iPhonelar düştükleri zaman dış kasalarında gözüken fiziksel hasarın yanında kasa içerisinde bizim görmediğimiz hasarlar da oluşabilir. Bu hasarlar ilerleyen günlerde başımızı ağrıtabilir.

Sıvı Temansından Kaçının

Sıvı hasarına da dikkat etmenizi öneririm. Bu cihazlar su geçirmez değillerdir. Sadece belli bir oranda su hasarına karşı korunaklıdır. iPhone’u alıp deniz suyuna direkt girmenizi hiç önermiyorum. Çünkü deniz tuzu tuşları, hoparlörü, ahizeyi ve şarj girişlerini bozabilir.

iPhone Kullanırken Bu 12 Ölümcül Hatayı Yapmayın

Sahte Yedek Parça Kullanmayın

iOS 13 ve sonrasında takılan sahte ekran ve sahte bataryayı iPhone algılamaktadır. Bu algılamalar sonrası Ayarlar menüsünde cihaz uyarı vermektedir. Sahte batarya kullanımı çok tehlikelidir. Sahte bataryalar patlayabilir. Ömürleri kısa olur ve cihazın pil sağlığı tutarlı olmaz. Sahte ekranların da görüntü kalitesi iyi değildir. Renkleri orijinal ekran kadar iyi vermezler. Aynı zamanda sahte ekranlarda kullanılan ledlerin de ömürleri çok uzun vadeli değildir.

Problemli Web Sitelere Girmeyin

Zaman zaman bazı web siteleri türer. Bu web siteler iPhone’un donmasına, çökmesine ve işletim sistemi katmanında cihazın zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu türde web sitelere girmenizi önermiyorum. Eğer girdiyseniz cihazınızı sıfırlamanız ya da Ayarlar > Safari > Geçmişi Temizle menüsünden geçmişi temizlemeniz gerekebilir.

Beta İşletim Sistemi Yüklemeyin

Beta sürümdeki işletim sistemleri henüz tamamlanmamış işletim sistemleridir. Opitimizasyonları tamamlanmadığı için cihazın şarjı daha hızlı tükenebilir, uygulamalarda donma kasma ve çökme olabilir. Aynı zamanda cihazda bulunan verileriniz de zarar görebilir.

Büyük Güncellemeleri Hemen Yüklemeyin

Her büyük güncelleme maalesef hataları ile gelme olasılığı vardır. Aynı zamanda nispeten eski bir iPhone modelini kullanıyorsanız güncellemeyi yüklediğinizde cihazınızda donma, kasma ve yavaşlamalar olabilir. Bu sebepten dolayı büyük güncellemeleri hemen yüklemeyin. İlk önce diğer kullanıcılar yüklesinler onlardan gelen geri dönüşlere göre siz yükleyin.

Jailbreak Yapmayın

Ben de çeşitli iPhone modellerini kullanırken jailbreak yaptım. Ancak iOS işletim sistemi hiç olmadığı kadar gelişti. Artık eskisine göre gerçekten jailbreak ihtiyacı hiç olmadığı kadar azaldı. Bu sebepten dolayı bence artık jailbreak yapmak cihazı gereksiz yere spyware ve malware gibi yazılımlara açmak dışında bir şey değildir.

Araba Kullanırken iPhone’unuzu Kullanmayın

Çok klişe olacak ancak herhangi bir araç kullanırken iPhone’unuza bakmayın. Yapılan araştırmalara göre de oluşan trafik kazalarının büyük çoğunluğu cep telefonu kullanımından kaynaklanıyor. Zaten trafikteki herkesin acil işi var. Kimsenin bir birine saygısı kalmamış bir de buna iPhone kullanımını ekleyip tüm dikkatimizi oraya verirsek kazalar kaçınılmaz olur.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir