iPhone Kullanıcıları Bu Hataları Hala Yapıyor

Çevremde gördüğüm kadarıyla iPhone kullanan bir çok kişi değiştirmesi gereken bazı ayarları değiştirmeden iPhonelar’ını kullanıyor. Bu da aslında kullanıcıların cihazlarını daha iyi koşullarda kullanabileceği yerde kullanmamalarına neden oluyor. Bu sebepten dolayı YouTube üzerinde Bilinçli iPhone Kullanıcısı adında bir oynatma listesi oluşturdum. Bu oynatma listesinin doğal olarak bir çok iPhone kullanıcısı farkında değil. Bu sebepten dolayı iPhone kullanıcıları bu hataları hala yapıyor! Siz bu hataları yapmadığınızdan emin olun.

Yanlış Kamera Ayarları

Her fotoğraf için doğru ayarları yapmak çok zordur. Bu kadar fotoğrafçılık bilgim olmadığı için bu tipte bir işleme de girişmeyeceğim. Ancak iPhone kamera ayarları hakkında bir kaç şey size aktarmak isterim.

Ayarlar > Kamera > Fotoğrafik Stiller özelliğini bence açık tutmanız çok doğru olmayacaktır. iPhone 13 ile birlikte hayatımıza giren Fotoğrafik Stiller Nedir konusunu daha önceden bu yazıda ele almıştım. Bu sebepten dolayı bu yazıda fotoğrafik stiller hakkında çok fazla konuşmayacağım.

Ben fotoğrafik stilleri kapatmanızı öneriyorum. Çünkü fotoğrafik stiller fotoğrafı siz cihazınıza kaydetmeden önce fotoğrafa filtre uygular ve fotoğrafın filtrelenmiş şekilde iPhone’unuza kaydedilmesini sağlar. Siz fotoğrafın orijinal haline dönüş yapamazsınız çünkü fotoğrafik stiller sayesinde o fotoğrafın orijinali filtre uygulanmış halidir. Eğer bir fotoğrafa filtre eklemek isterseniz fotoğrafı kaydettikten sonra yazılım seviyesinde bir filtre eklemeniz bence fotoğrafın orijinalini kaybetmemeniz için daha doğru olacaktır.

Ayarlar > Kamera > Video Formatı menüsünden sizin için doğru video formatını seçin. Eğer saklama alanınız çok fazla değilse ve bir içerik üretici değilseniz bence 1080p HD 60 fps sizin için iyi olacaktır. Eğer cihazın video kalitesini ben yaşamak istiyorum ancak saklama alanım çok fazla değil derseniz 4K 30 fpsi öneririm. Bu ayarları çekmek istediğiniz videonun ne kadar kaliteli olmasını istediğinize bağlı kamera uygulamasından da anlık olarak değiştirebilirsiniz.

Ayarlar > Kamera > Biçimler menüsünden eğer Pro model bir iPhone kullanıyorsanız kesinlikle Apple ProRaw özelliğini kapatmanızı öneririm. Biliyorum iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max kullanıcıları bu özelliği kapattıklarında 48 MP fotoğraf çekemeyecekler. Ancak bence günlük hayat için 12 MP gayet yeterli olacaktır.

Eğer fotoğraflarını ya da videolarınızı Apple ekosistemi dışarısına çıkaracaksanız gene bu menüden En Uyumlu özelliğini seçmenizi öneriyorum. Ben En Efektif seçeneğini seçiyorum çünkü Apple ekosistemi dışarısına fotoğraf ve videolarımı pek çıkartmıyorum.

Denetim Merkezini Kişiselleştirin

iPhone’un size sunmuş olduğu denetim merkezini sizin için daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Denetim Merkezi menüsüne gidebilirsiniz. Buradan denetim merkezinizde olmasını istediğiniz kısayolları kendi sıralamalarınız için düzenleyebilirsiniz. Örneğin akıllı ev aksesuarlarınız yok ise Ev Denetimini kapatabilirsiniz. Notlar ve Shazam’ı ekleyerek sizin için önemli olan işlemleri hızlandırabilirsiniz.

Odak Modlarınızı Kullanın

iOS 16 ile birlikte gelen odak özelliğini kullanın. Odak özelliğini sadece bildirimleri engellemek ya da arka planı değiştirmek için kullanmayın. Aynı zamanda ana ekran uygulama dizimini de değiştirebilirsiniz. Odak modlarınızı konuma ya da zamana duyarlı olarak kullanabilirsiniz.

Dikteyi Kullanın

Özellikle eliniz doluyken ya da bir şey ile uğraşıyorken neden hala klavyede bir şeyler yazacağım diye kendinizi zorluyorsunuz? Siri’nin dikte özelliğini açın. Dikte özelliğinde noktalama işaretlerinizi de söyleyebilirsiniz.

Kısayolları Kullanın

iPhone’u çok daha güçlü kılan şey kesinlikle kısayollar ve otomasyonlardır. Belli koşullar sağlandığında iPhone’da otomatik olarak yapmış olduğunuz şeyleri kişisel otomasyon yaratarak otomatiğe çevirebilirsiniz. Bir uygulamayı açıp bir kaç tuşa basarak yaptığınız bir şeyi kestirme ekleyerek çok daha pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Yanlış iCloud Kullanımı

İlk olarak 5GB’lık iCloud kimseye bu devirde yetmez bunu baştan kabul edelim. Bu sebepten dolayı iCloud saklama alanı almanız gerekmektedir. Ben cihazımı iCloud’a yedeklemeyeceğim demeyin. iCloud kullanmak büyük rahatlıktır. Siz farkında olmadan cihazınız anlık olarak iCloud’a yedeklenir. iCloud’un yedekleme harici imkanlarından hiç bahsetmiyorum bile.

Eğer iCloud depolama alanı satın almayacaksanız iCloud’un yedekleme listesinden fotoğrafları kapatın. Fotoğraf ve videolar cihazda en çok yer kaplayan multimedya öğeleridir. Siz tüm fotoğraf ve videolarınızı iCloud’a göndermeye çalışırsanız doğal olarak 5GB’lık saklama alanı hemen dolar. iCloud’a en azından kişilerinizi, mesajlarınızı ya da türevi şeyleri yedeklerseniz 5GB’lık saklama alanı belki yetecektir.

Arkaya Dokun Özelliğini Kullanın

iPhone’un arkasına 2 veya 3 defa peş peşe dokunarak yapabileceğiniz bir kestirmeler bulunuyor. Bu kestirmeler cihaz kilitliyken de çalışmaktadır. Gün içerisinde şarjınızın uzun dayanması için çok agresif bir politika izlemiyorsanız bence bu özelliği kullanın. Bunun için Ayarlar > Erişebilirlik > Dokunma > Arkaya Dokun menüsünden çift dokunma ve üç kez dokunma özelliklerini açıp bu dokunma işlemleri sonrası yapılabilecek kestirmeyi seçebilirsiniz.

Araç Takımlarını Kullanın

iPhone’a araç takımları Android’e kıyasla çok geç geldi. Ancak gelen araç takımları gerçekten işlevsel araç takımları. App Store’dan indirdiğiniz bir çok uygulamanın da araç takımı beraberinde geliyor. Üstelik ana ekranınızı daha güzel hale getirebilmek için 3. parti araç takımlarını oluşturabileceğiniz de bir çok uygulama bulunuyor. Eğer şarjınızın uzun süre dayanması için agresif bir politika izlemiyorsanız araç takımlarını kullanmanızı öneririm.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir