iPhone Isınma Problemi Ne Zaman Yaşanır Ne Yapılmalıdır?

iPhone nihayetinde elektronik bir cihazdır. Bu sebepen dolayı siz pek fark etmiyor olsanız da cihazın içerisinde bir elektrik akımı geçmektedir. Bunu bazen cihazınız şarja bağlıyken elinizin karıncalanması ile hissedebilirsiniz. Cihaz içerisinde geçip duran bu elektrik akımından dolayı iPhone zaman zaman ısınabilir. Ancak iPhone ısınma problemi yabana atılmayacak bir problemdir. Cihazın gereksiz yere fazla ısınması ya da bazen normal olarak fazla ısınması tehlikeye sebebiyet verebilir.

Fazla ısınan iPhone elinizi yakabilir. Kulağınızı yakabilir. Patlayabilir veya evde yangın çıkartabilir. Bunlar kulağa biraz abartılı geliyor olsa da her biri yaşanmış senaryolardır.

Neden Isınır?

Cihazınıza kesinlikle sahte donanım parçası takmayın. Bu cihazların içerisinden elektrik akımı geçiyor. Sahte parçalardan dolayı cihazınızda bir kısa devre oluşmasını istemeyiz. Zaten yan sanayi parçaların ömrü de kısa olur. Yanlış bir montaj işlemi sonrası cihazda kısa devre oluşabilir. Kısa devre kaynaklı cihazda bir hasar oluşabilir. Üstelik cihaz yanarsa siz de zarar görebilirsiniz. Yanlış montaj ve yan sanayi parça ısınmaya neden olabilir.

iPhone’u şarjda kullanmanızı pek önermem. Cihazı şarj olurken kullanmak pil sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Aynı zamanda batarya bir yandan dolmaya çalışırken bir yandan siz onu boşaltırsanız batarya ısınacaktır. Hele bir de şarjda oyun oynamak ya da video render etmek gibi ağır bir işlem yaparsanız kesinlikle ısınacaktır.

iPhone Isınma Problemi

iPhone’un şarj olurken ısınması son derece normaldir. Hele bir de iPhone’u hızlı şarj özelliğine sahip bir adaptörle şarj ederseniz cihaz daha fazla ısınabilir. Kablosuz şarj aletleri de öyledir. Cihazı kablosuz olarak şarj etmek cihazın ısınmasına yol açabilir. Hele bir de arada kılıf gibi bir katman varsa ısınma daha fazla olabilir.

iPhone şarjdayken telefon görüşmelerinizi telefonunuzu kulağınıza tutarak yapmanızı önermem. Eliniz ve yanağınızla cihazı daha çok ısıtacaksınız. Telefon şarj olduğu için zaten ısınacak, üstüne bir de sizin vücut ısınız ve cihazı sıkıştırmanızdan dolayı daha da ısınacak. Bir de cihazınızı sahte adaptörler ile şarj ediyorsanız anlık bir akım / voltaj farkında çok problemli durumlar yaşayabilirsiniz. iPhone’unuz şarjdayken telefon görüşmesi yapacaksanız mümkünse bunu kulaklık ile gerçekleştirin ve iPhone elinizde olmasın.

iPhoneların ekranları gün geçtikçe kaliteleşmeye başladı. Yüksek çözünürlükteki bu ekranlarda uzun yüksek çözünürlüklü videoları izlemek cihazın ısınmasına yol açabilir. Videoları encode/decode yapmak çipleri ısıtacaktır. Ekran da piksellerinden dolayı ısınacaktır. Sonuçta telefonunuz ısınmış olacaktır.

GPS hizmetlerini kullanan uygulamaları uzun süre aktif bir şekilde kullanmak. Telefonunuzun ısınmasına yol açacaktır. Oyun oynamak ve cihazın işlemcisini zorlayan görevleri yapmak cihazın ısınmasın yol açacaktır. Bunlar beklenen durumlardır.

iPhone’u tabiki de korumak gerekiyor. Sonuçta artık ucuz cihazlar değiller. Ancak telefonu koruyacağım derken hava almasını da engellemeyin. iPhone’un üstünü çok fazla örtmeyin ve cihazı çok sıkıp havasız bırakacak kılıflar kullanmayın.

iPhone Isınınca Ne Yapmamalı?

Hafif ısınmış bir iPhone problem yaratmaz. Ancak iPhone ısınmaya başladıysa biraz tetikte olmakta fayda var. iPhone’un bir süre soğumasını bekleyin. iPhone hala soğumuyorsa ve aşırı ısınmaya devam ediyorsa cihazı derhal kullanmayı bırakın. iPhone’u mümkünse kapatın ve kapalıyken cihazın soğumasına biraz zaman tanıyın.

iPhone’unuz ısınmışken cihazı doğrudan soğuğa maruz bırakmayın. Özellikle cihazı serinlesin diye buzdolabına falan koymayı asla denemeyin. Bu hareketiniz cihaz içerisinde yoğunlaşmaya neden olabilir.

iPhone Isınma Problemi Yüzünden iPhone Isınınca Ne Olur?

Cihazınızda donanımsal hasarlar meydana gelebilir. Ancak bunun öncesinde iPhone kendisini korumak için şunları yapar:

  • Kablosuz şarj başta olmak üzere cihazın şarj olma hızı yavaşlar hatta durabilir
  • Ekran soluklaşıp kararabilir
  • Bir süre boyunca ağ bağlantılarında zayıflık ve kopmalar olabilir
  • Kamera flaşı geçici süreyle devre dşı bırakılır
  • Yoğun grafik kullanan uygulamalar ya da özelliklerde performans kaybı yaşanır
  • iCloud yedeklemesinden geri yükleme duraklatılır

iPhone Çok Fazla Isınıyorsa Ne Yapmalı ?

Arka planda sürekli olaran kapanan, hata veren ve donan uygulamalarınızı kontrol edin. Bunu kontrol etmek için Ayarlar > Gizlilik > Analiz > Analiz verilerine gidin. Sık sık sorun yaratan bir uygulamaya bu listede rastlıyor musunuz? Eğer evetse geliştirici ile uygulamanın güncellenmesi için iletişime geçebilir ya da alternatif bir uygulama arayışına girebilirsiniz.

Arka planda iPhone’u çok yoran uygulamaları tespit edin. Ayarlar > Batarya menüsüne gidin. Ardından buradaki uygulama listesini kontrol edin. Bataryanızı çok kullanan bir uygulama görüyor musunuz? Bu uygulama için ya geliştiricisi ile iletişime geçin ya da alternatiflerini arayın.

Bazı iOS sürümlerinde hatalar olabilir. Kullanmakta olduğunuz iOS sürümü hatalı bir iOS sürümü olabilir. Bundan dolayı iPhone’unuzu güncel tutmanızı öneririm. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsünden telefonunuz için yayınlanan bir güncelleme var mı bunu kontrol edebilirsiniz.

iPhone’un ağ bağlantı durumunu kontrol etmenizi öneririm. Kötü bir ağ bağlantısı cihazın sürekli sinyal aramasına ve ısınmasına neden olabilir. Şebeke çekim seviyesi ve Wi-Fi bağlantı şiddetini kontrol etmenizi öneririm.

iPhone’un ekran parlaklığı ne zamandan beri maksimum seviyede duruyor? Telefonun ekran parlaklığı çok uzun süreden beri maksimum seviyede duruyorsa bu cihazın ısınmasına sebep veriyor olabilir.

Arka plan uygulama yenilenmesi uygulamaların arka planda cihazınızı ısıtmasına neden olabilir. Bu sebepten dolayı arka planda yenilenmesi çok gerekmeyen uygulamaların arka planda yenilenmesini kapatmanızı öneririm. Bunun için Ayarlar > Genel > Arkaplan Uygulama Yenileme menüsünü izleyebilirsiniz.

Kabullenmek Lazım (eski iPhone)

Eğer nispeten eski model bir iPhone kullanıyorsanız cihazınız güncel iPhone modellerine göre daha fazla ısınabilir. Bu da son derece normal bir durum. Çünkü uygulamalar git gide karışık bir hale geliyor. Sizin iPhone’unuzun gücü bu uygulamalar ile baş edebilecek seviyede artık değil, maalesef.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir