iPhone Güncelleme Bilgisayardan mı Yapılmalıdır ?

YouTube abonelerimizden Talip Ay’dan gelen güzel bir soru aslında bu. iPhone güncelleme bilgisayardan mı yapılmalıdır yoksa iPhone üzerinden mi yapılmalıdır? Hangisi daha sağlıklıdır ve her ikisi arasında neden bu kadar boyut farkı vardır.

iOS işletim sistemini bilgisayardan ya da iPhone üzerinden güncellemenin bazı farklılıkları olacaktır. Bunlar:

iPhone Üzerinden Güncellemek:

Bu yöntem doğal olarak daha yaygın kullanılır. Sonuçta bu özelliğin ortaya çıkmasının en büyük sebebi iPhone kullanıcılarının bilgisayara olan bağımlılıklarını ortadan kaldırmaktı. Aynı zamanda iOS işletim sistemini iPhone üzerinden güncellemek gayet basittir. Bir bildirim alırsınız ve bildirim sonrası güncelleme işleminiz başlar. Hatta çoğu zaman güncelleme sizin için inmiş bile olur. Çoğu güncelleme bu metot ile 20 dakika içerisinde tamamlanmış olur.

Ancak güncelleme indirilirken ya da kurulurken internet bağlantınız kesilirse sadece indirme işleminiz kesilmez bazen de güncellemelerde bozulmaya neden olabilir. Güncelleme tek parça halinde indirilmelidir. Bozulmanın gerçekleşmesi durumunda, iPhone’unuz gecikebilir ve düzensiz davranabilir. Tabi bu konu hakkında Apple çalışmalarına devam ediyor ancak bu kesilme nedeniyle bazı istenmeyen durumlar olabiliyor.

iOS işletim sistemini iPhone üzerinde güncellerken diğer bir önemli konu da pildir. İndirmeyi tamamlamak için yeterli piliniz olduğuna emin olmalısınız. Apple, bu konuda önlem almak için güncelleme yüklemede %50 pil veya şarja bağlılık kuralını koydu. Ancak eskiyen bataryalarda pil %50’nin üzerinde olmasına rağmen bazen güncelleme sırasında cihazınız kapanabilir.

Güncellemeyi iPhone’a indirmek. İndirilen güncellemenin kuruluma hazır hale getirilmesi ve güncelleme sırasında iPhone üzerinde fazla depolama alanına ihtiyaç olacaktır. Eğer iPhone’un saklama alanı doluysa güncellemeyi iPhone üzerinden yapmak sizin için zorlayıcı olacaktır.

iPhone Güncelleme iTunes Üzerinden Güncellemek:

iPhone’u bilgisayardan hızlıca söküp gitmeyecekseniz güncellemeleri iTunes üzerinden yapmanız önerilmektedir. Bu yöntem çok daha güvenilir ve başarılıdır.

iTunes üzerinden yapılan güncellemeler iPhone üzerinden yapılan güncellemelere göre çok daha uzun sürer. Bunun sebebi iPhone sizin kullandığınız sürüm ile güncelleme yapacağınız sürüm arasındaki farklılıkları indirir. iTunes ise güncelleme yapmak istediğiniz sürümün tamamını indirmektedir.

Eğer elinizde bir cihazdan birden fazla güncellemeyi bilgisayardan yapmak sizin için daha rahat olacaktır. Çünkü güncelleme dosyasını 1 kere indirip aynı indirme ile birkaç cihaz güncelleyebilirsiniz.

iPhone’u iCloud yerine bilgisayara yedekliyorsanız güncellemeleri iTunes üzerinden yapmak isteyebilirsiniz. Güncelleme işlemi ve yedekleriniz aynı yerde olduğunda sizin için her şey daha rahat olabilir.

Ben her ne kadar güncellemeleri bilgisayardaki iTunes üzerinden yapmanızı önersem de kendim de siz de güncellemeleri iPhone üzerinden yapacaksınız. Bunu biliyorum. Ancak problem yok sonuçta çok düşük risklerden bahsediyoruz.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir