iPhone Fotoğraflar İpuçları – Bir de Bunları Deneyin

Fotoğraflar uygulamasını hepimiz kullanıyoruz değil mi? Sonuçta bu uygulamayı kullanmadan çektiğimiz fotoğraflara nasıl bakacağız ve onları nasıl düzenleyeceğiz? Bu uygulama içerisinde aslında farkında olmadığımız bir çok özellik bulunuyor. iPhone fotoğraflar ipuçları ile bu uygulamayı daha verimli kullanmak mümkün.

Fotoğraflara Yazı Ekleyin

iOS işletim sistemi çekmiş olduğunuz tüm fotoğrafları bir arşivde toplamaktadır. Bu fotoğraflara kendince bir isimlendirme yapmaktadır. Bu isimlendirme fotoğraflara isim vererek arama yapanlar için pek uygun değildir. Fotoğraflarınızı düzenlemek ve fotoğraflar arası arama işleminizi hızlandırmak istiyorsanız fotoğraflarınıza yazı ekleyebilirsiniz. Fotoğrafa yazı eklemek için fotoğrafı açıp yukarı kaydırın. Açılan ekranda Resim Yazısı Ekleyin yazan yere fotoğraf için yazı ekleyebilirsiniz. Bu yazıları # kullanarak eklediğinizde o # ile ilgili fotoğrafları bir arada görmek bir çok işinizi kolaylaştıracaktır.

Yapay Zeka ile Fotoğraf Araması

Her birimizin fotoğraf arşivimizde çok fazla fotoğraf var. Bu sebepten dolayı bir fotoğrafı bulmak bazen çok vakit alıyor olabilir. Bunun için ben klasör ya da fotoğraflara isim vermeyi öneriyorum ama iOS’un çok daha iyi bir çözümü var. Fotoğraflarda bulunan arama yerine aramak istediğiniz fotoğrafı yazın. Fotoğraflar uygulaması yapay zekayı ve fotoğraf işlemesini kullanarak sizin için fotoğraflar arasında arama yapmaktadır.

Fotoğraflarda Konum Kullanımı

Çekmiş olduğunuz fotoğraflara iPhone konum ekliyor. Bu sayede fotoğrafın nerede çekildiğini hatırlayabiliyor ve fotoğraflar uygulaması üzerinde bulunan Yerler sekmesinden harita üzerinde çekmiş olduğunuz fotoğrafların nerede çekildiğini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Diyelim ki konum bilgisi alınamayan bir yerde fotoğraf çektiniz ve bu fotoğrafa konum bilgisi eklemek istiyorsunuz. Fotoğrafı açın yukarı kaydırın ve konum kısmında bulunan ayarla buttonuna basın. Başka bir fotoğrafta bulunan konumda bu fotoğraf çekildiyse o fotoğrafı açın ve konumu kopyala diyin Konum Ekle buttonuna basılı tutun ve yapıştır diyin. Whatsapp üzerinden gelen fotoğraflarda bu tipte konum ekleme hilesi çok iş görmektedir.

Fotoğraf Listesinin Üstüne Çıkmak

Fotoğraflar uygulamasını açtınız ve arşivinizin altına indiniz. Arşivin en üstüne çıkmak için sürekli yukarı kaydırmanıza gerek yok. Saate basmanız yeterlidir.

Fotoğrafları Silmek

iPhone’un fotoğraflar uygulamasını kullanarak bir fotoğrafı silmek istediğinizde bunu nasıl yapabileceğinizi zaten biliyorsunuzdur. Bir fotoğrafı sildiğiniz zaman bu fotoğraf Son Silinenler klasörüne taşınır. Bu fotoğraf 30 gün boyunca burada yaşamına devam eder ve 30 günün sonrasında otomatik olarak fotoğraf buradan silinir.

iPhone Fotoğraflar Uygulaması İpuçları

Fotoğrafları Gizlemek

Arşivinizde bulunan fotoğrafları gizleyebilirsiniz. Gizlemiş olduğunuz fotoğrafları görebilmek için Ayarlar > Fotoğraflar > Gizli Albümü Göster özelliğini açmanız gerekmektedir.Bu özelliği açtığınızda Fotoğraflar > Albümler > Gizli menüsünden gizlenen fotoğraf/videoları görebilirsiniz. Siz muhtemelen şifre soracaktır. Şifre sorması yerine FaceID veya TouchID ile gizlenen fotoğraflarınıza ulaşmak istiyorsanız Ayarlar > Fotoğraflar > FaceID’yi Kullan özelliğini açabilirsiniz.

Objeleri Yakalamak

iOS 16 ile fotoğraflardaki özneleri kaldırma özelliği geldi. Çekmiş olduğunuz bir fotoğrafa basılı tutarak fotoğraftaki özneyi kullanabilirsiniz. Ben bu işlemi genellikle özneleri bir belgede ya da Whatsapp’ta sticker olarak kullanıyorum.

Uzun Pozlama

Canlı fotoğrafları bir çoğumuz kullanıyoruzdur diye düşünüyorum. Siz fotoğraf çektiğiniz zaman iPhone sizin için kısa bir video çekiyor. Bu sayede fotoğrafa can vermiş olabiliyorsunuz. Fotoğraf çekerken canlı fotoğraf çekip çekmediğinizi kamera uygulamasının sol üst köşesinde bulunan simgeden anlayabilirsiniz.

Canlı fotoğraf çektiğinizde etrafınızda hareket eden çok fazla nesne varsa ya da büyük tek ama hareketli bir nesne varsa fotoğraf uygulamasında bu fotoğrafı açın. Sol yukarıda bulunan canlı fotoğraf modunu uzun pozlamaya getirin. Karşınızda mükemmel bir fotoğraf var. İnsanlar uzun pozlama yapabilmek için tripod ve pahalı kameralar kullanırken biz saniyelerle bunu yapabiliyoruz.

Şunu da unutmamak lazım canlı fotoğraflar normal fotoğraflara göre daha fazla saklama alanı kaplamaktadır. Canlı fotoğraflar bir işinize yaramayacaksa kapatmanızda fayda vardır.

Yinelenenler

Arşiviniz kontrolden çıkmış ve aynı fotoğraftan birden fazla olabilir. Özellikle de benim gibi paylaşımlı arşiv kullanıyorsanız. Çoklanan fotoğrafları birleştirmek için Fotoğraflar uygulamasını açın. Albümlere basın ve ardından Yinelenenlere basın. Buradan tüm ya da istediğiniz fotoğrafları birleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir