iPhone 14 Plus İnceleme – En Uzun Pil Ömürlü iPhone

Apple’ın 36.999 TL fiyatıyla satmakta olduğu büyük ekranlı yeni iPhone modeli iPhone 13 serisinde gelen işlemci çipi ile geldiği için çok eleştirildi ancak bu kadar eleştiriyi hak eden bir model mi? iPhone 14 Plus ilk izlenimler nasıl? iPhone 14 Plus inceleme sonuçlarım nelerdir? iPhone 14 Plus alınır mı?

Tabiki de cihaz yeni bir iPhone modeli olduğundan dolayı son derece akıcı bir şekilde çalışıyor. Kasasının bize hissettirdiği ve cihazı kullanım hislerine pek girmiyorum. Zaten cihazı bir çoğumuz kılıf ile kullanacaktır.

Kutusundaki jelatinler bildiğiniz üzere artık yok. Lütfen kutuyu ilk elinize aldığınızda cihaz acaba 2. el mi diye düşünmeyin. Apple, bu hamle ile kullanılan plastik azaltmak istemiş. Kutu içerisinden malum kulaklık ve şarj adaptörü çıkmıyor. Sadece bir tarafı lightning diğer tarafı USB-C olan bir kablo çıkıyor. Hiç okumayacağımız bir kaç kağıt ve bir de telefon çıkıyor.

Cihaz iPhone 14’e göre daha büyük bir hacme ve yüzey alanına sahip. Bunun en büyük 3 artısı var:

  1. Daha iyi termal kontrol: Yüklü işlemler sonucunda cihazın ısı dağılımı ve daha kolay soğutulması sağlanabiliyor. Buna göre mühendisler cihazın parçalarını koyabilecekleri çok daha iyi bir yerleşim planı yapabilmişler.
  2. Büyüyen batarya: Cihazın pili büyüdüğü için kullanılan pil teknolojisinin aynı olmasına rağmen mah olarak daha büyük bir batarya karşımızda. Bu sayede cihaz en uzun kullanım süresine sahip iPhone 14 modeli oluyor.
  3. Kullanıcı deneyimi: Daha büyük bir ekranda oyun oynamak, bir şeyler izlemek ya da internette araştırma yapmak kullanıcı deneyimi olarak pozitif dönüyor. Büyük ekranda detayları daha rahat fark edebiliyorsunuz.

Cihazın kasası iPhone 14 Pro serisinde olduğu gibi cerrahi sınıf paslanmaz çelik yerine havacılık standartlarında alüminyum kullanılmış. Kulağa iPhone 14 Plus’ın daha dayanıksız olduğu imajı gelebilir ancak gayet dayanıklı. Üstelik kullanılan bu materyal bize ağırlık konusunda pozitif yansıyor. Yaklaşık 35-40 gramlık bir ağırlık farkı olması lazım her 2 model arasında.

Ekran hakkında fazla teknik veri verip rakamlarla kafa karıştırmaya gerek yok. Ancak şunu söyleyebilirim bu büyük ekran gerek açık mekanda gerek kapalı mekanda hem netlik, hem parlaklık hem de keskinlik olarak gayet başarılıdır. Ancak bu kadar para verip plus bir model satın alıyorken sürekli açık ekran ya da pro motion yani 120 hz ekran yenileme olmasını tercih ederdim.

iPhone 14 Plus İnceleme Testi

A16 Bionic işlemci çipi ile gelmemesi çok eleştirildi ancak kullanırken hiç bir zaman neden bu cihaz A15 ile geldi demedim. Neden iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, A15 Bionic ile geldi diye soracak olabilirsiniz. Bunun bana göre bir kaç sebebi var:

  • Çip krizi nedeniyle tedarik sorunu yaşanması
  • Artan fiyatlara rağmen fiyatı sabit tutma çabası
  • iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ın diğer 14 serisi modellere göre daha fazla satacağı için yüksek karlılığın hedeflenmesi
  • Pro modellere daha fazla kullanıcı yönlendirebilmek için aradaki performans farkını açma isteği

Android cephesindeki modeller kadar gelişmiş bir kamera sistemi bu cihazda bulunmuyor ancak günlük kullanımda bunun eksiğini asla fark etmiyorsunuz. iPhone 13 serisinden kamera lenslerinin farklı olduğunu da dile getirmekte fayda var bu sayede özellikle karanlık çekimlerde iPhone 14 Plus çok daha iyi işler yapabiliyor. Aksiyon modu çok övülüyor ancak GoProlarda benim ilk defa gördüğüm bu özellik videonun sağını solunu çok kırpıyor. Kamera konusunda iOS 16.3 işletim sistemini kullanırken modlar arası geçişlerde hatalar yaşıyorum. Umarım ilerleyen güncellemelerde bu sorunlar çözülür.

Trafik kazası algıma özelliği ile lansmanında çok konuşuldu. Bu özellik haberlerde gördüğüm kadarıyla gerçekten iyi iş yapıyor. Umarım bu özelliği kullanmak zorunda hiç kalmazsınız.

iPhone 13 ya da 12 serisinden bir cihaz kullanıyorsanız iPhone 14 Plus’a geçmenizi pek önermem. 12 serisinin garantisi bitiyor ben paramı korumalıyım derseniz hadi neyse ancak iPhone 11 serisi ve altını kullanıyorsanız 14 Plus’a bence geçiş yapmanız çok daha mantıklı olacaktır.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir