iPhone 14 mini Neden Yok ? Çıkacak mı ? Neden Tanıtılmadı ?

iPhone 12 serisi ile başlayan mini iPhone modelleri sadece 2 yıl boyunca piyasada oldular. Bu 2 yılın ardından yenilenmediler. Biliyorum ülkemizde hala iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini modelleri satılıyor. Ancak iPhone 14 mini adında bir model hiç bir pazarda satışa sunulmadı çünkü Apple bu cihazı tanıtmadı. iPhone 14 mini neden yok ?

Benim dahil olduğum bir kesim mini modelleri çok sevdi. Çünkü bir akıllı cep telefonunun olması gereken boyutunda gövdeyi en efektif şekilde kullanan modellerdir. Akıllı cep telefonlarının büyümesinin bir zorunluluk olduğunun farkındayım. Ancak bana her zaman küçük modelleri kullanmak daha rahat gelmiştir.

Fakat mini serisi iPhonelar gerçekten bir iPhone’un olması gereken boyut geliyor, sempatik geliyorlar ancak alır mıyım? Hayır, almam. Çünkü cihazın kasası ufak olduğundan dolayı bataryası da küçük. Bunun bir etkisi olarak güçlü donanım karşısında batarya çok zayıf kalabiliyor. Her ne kadar ekran küçülmüş olsa da batarya yetmiyor.

Benim gibi düşünenler nedeniyle ve test sonuçları nedeniyle mini modelleri tercih edilmiyor. Bu nedenle satışları da düşük kalıyor. Ülkemizdeki fiyatlandırma nedeniyle de modelin satışları biraz düşük kalıyordu diyebiliriz. iPhone 12 mini çıktığı ilk çeyrekte tüm iPhone satışlarının sadece %6’sını oluşturuyordu. iPhone Xr için konuşursak bu rakam %21’di. Bu nedenle cihaz piyasaya çıktıktan bir kaç ay sonra üretimi durdurulmuştu. Bu model sonrası iPhone 13 mini modelinin gelmesi beni şaşırtmıştı ancak Apple yönetimi bu modele 2 sene önceden karar verdiği için kararlarından vaz geçemediler.

Apple, iPhone 14 serisi ile Plus ve Pro Max modellerini tanıttı. Hem normal modelin hem de pro modelin büyük ekranlıları geldi. Bence mini modellere karşı Apple son duruşunu gösterdi.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir