iPad OS 13 İnceleme – iPad Kablosuz Mouse Bağlama

iPad OS 13 işletim sistemi sayesinde iPad bir nebze daha bilgisayar havasına bürünebiliyor. Bu durum beni çok mutlu ediyor. iPad bir bilgisayar gücünde ve bir bilgisayarın işlevselliğinde değildi. iPad OS 13’u incelemeye başladığımdan beri yazılım beni kendine hayran bırakıyor diyebilirim. iPad OS 13 ile iPad’e kablolu ve kablosuz mouse bağlama imkanı sunuyor.

iPad Kablosuz Mouse Bağlama Adımları

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu işlemler ilk yapış için uzun gelebilmektedir. Üşenip, yarıda pes edebilirsiniz ancak bir kere iPad’i bu şekilde kullanınca cihazı hep bu şekilde kullanmak isteyeceksiniz.

Ayarlar > Erişebilirlik > Assive Touch > Aygıtlar yolunu izleyin. Bu menüden Bluetooth Aygıtları… butonuna basın ve kablosuz farenizin burada listelenmesini bekleyin.

Kablosuz fareniz listede gözükünce farenizin üzerine basabilirsiniz. Farenizin üzerine bastıktan sonra farenizin isminin yanında Bağlandı yazdığını göreceksiniz.

Farenizin iPad’e bağlanmasına rağmen ekranda fare imlecini göremiyor olabilirsiniz. Fare imlecini ekranda görüntüleyebilmek için Assive Touch özelliğini açmanız gerekmektedir.

Aynı zamanda Anahtarla Denetim özelliğini de açmanız gerekmektedir. Bu 2 özelliği açtıktan sonra ekranda fare imlecini görebilirsiniz. Fare tuşlarına ait kişiselleştirme ve imleci kişiselleştirmeyi de bu ekrandan yapabilirsiniz.

Benim gibi bir de kablosuz bir klavyeniz var ise mouse ve klavye ikilisi ile iPad kullanım keyfini yaşamanızı tavsiye ederim. iPad üzerinde size daha önce hiç yaşamadığınız bir kullanım deneyimi yaşayacaksınız. Bu kullanıma çok aşinaymışsınız gibi hızlı hızlı kullanacaksınız ancak bir o kadar da her saniyede sizi etkileyecek bir kullanım olacak.

2 thoughts on “iPad OS 13 İnceleme – iPad Kablosuz Mouse Bağlama

 1. Merhaba Araştırma ve bilgi için teşekkür ederiz. Apple orjinal ürün harici hangi kablosuz klavye ve mouse kullanılabilir.

  1. Merhaba,

   Microsoft Sculpt Comfort Bluetooth Mouse (H3S-00001)
   Logitech Bluetooth Mouse M557 (910-003971),
   Logitech M535/M336 Compact Bluetooth Wireless Optical Mouse

   gibi dahili Bluetooth alıcısına sahip fareleri kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir