iOS Label Kullanımı – iOS Uygulama Geliştirme 5

iOS uygulama geliştirme yazı serisi kapsamında UIlabel komponentini kısaca ele alalım çünkü bu komponent uygulamalarda en çok kullanılan komponentlerden birisidir. iOS label kullanımı konusunu I am Ege uygulamasında görelim.

Storyboard, Object Library Menu ve Canvas hakkında bir bilginiz yoksa ya da bunları hatırlamak isterseniz bu 3 kavramı ele almış olduğum yazıya göz gezdirmenizi rica edeceğim. Çünkü UILabel ekleme ve özelliklerini güncelleme işlemlerinde bu kavramları bildiğinizi var sayarak ilerleyeceğim.

iOS Label Kullanımı

Object Library Menu üzerinden Canvas’da label eklemek istediğiniz yere label komponentini sürükleyip bırakabilirsiniz. Eklemiş olduğunuz label varsayılan olarak Label texti ile gelecektir. Labelın üzerine tıklayarak Xcode’un sağ tarafında çıkan özellikler ekranından yazı başta olmak üzere bazı özellikleri değiştirelim.

Label yazısını değiştirmek: Bu işlem UILabel komponentinin Text özelliği ile sağlanmaktadır. Labelın Text özelliğini Storyboard üzerinden de kod üzerinden de değiştirdiğinizde label yazısı güncellenmektedir.

Label izalama: Allignment özelliğini değiştirerek label içerisindeki yazının izalama ayarını güncelleyebilirsiniz.

Label renk değiştirmek: Color özelliğini kullanarak yazının rengini değiştirebilirsiniz.

Font güncelleme: Labelın font özelliği içerisinde font, yazı puntosu ve kalınlık ayarı gibi özellikleri barındırmaktadır.

Ben de I am Ege uygulamasında bulunan ilk labelın bazı özelliklerini değiştirip kodumu GitHub’a checkinliyorum. iOS UILabel üzerinde yapabilecekleriniz asla bu kadarıyla sınırlı değildir. Komponent hakkında daha fazla bilgiye Apple’ın dökümanından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir