iOS 17 Güncellemesi Sızan Özellikleri Neler ?

Bildiğiniz üzere bir kaç ay içerisinde iOS 17 güncellemesi Apple tarafından tanıtılacak. Bu güncellemenin içeriği hakkında iOS 17 özellikleri yazısında konuşmuştuk. Bu sefer güncelleme hakkında yayınlanan sızıntılar ışığında daha net bir şekilde güncelleme hakkında konuşacağız.

https://youtu.be/qyQKZ6yJHIc

Jurassic Kod İsimli Uygulama Günlük

Yeni güncelleme ile Apple karşımıza yeni bir uygulama ile çıkacak. Bu uygulamanın adı henüz belli değil ancak uygulamanın kod adı Jurassic olarak sızdı. Bu uygulama kullanıcıların günlük hayatını takip etmeyi hedefliyor. Günlük yaşamın dışında bir işlem yapılıyor mu? Bu uygulama mental ve psikolojik sağlık üzerine çalışacağı söyleniyor.

Bu uygulama bir sistem uygulaması olduğu için metin mesajlarınız ve çağrı kaydınıza uygulama erişebilecektir. Aynı zamanda buy uygulama iOS 17 işletim sistemi ile birlikte ön yüklü olarak gelecektir.

iOS 17 Güncellemesi Sızıntıları

İlk aklınıza gelen artık Apple, bizim hayatımız hakkında her şeyi bilip takip edebilecek oldu değil mi? Yayınlanan dökümanlara göre tüm bu bilgiler sadece iPhone üzerinde tutulacak ve herhangi bir sunucuya gönderilmeyecekmiş. Umarım öyle de olur.

iPad İçin Sağlık Uygulaması

iPad, bildiğiniz üzere sağlık verilerini iPhone kadar ölçebilecek ve değerlendirebilecek sensörlere sahip değil. Ancak sağlık uygulaması bu kadar kapsamlı hale geldiğinden beri en çok söylediğim şey sağlık uygulamasının en azından büyük ekranda raporlarını iPad’de görebilmek isterdim olmuştu. Apple yeni gelen işletim sistemi güncellemesi ile iPad’e de sağlık uygulamasını getirmeyi planlıyor. Ancak bu uygulamanın kapsamı ne olur henüz bilinmiyor.

Sağlık Uygulamasında Yapay Zeka

Apple cihaz satan bir firma olmaktan çok yapmış olduğu başarılı servisleri ile de gündemde olan bir firmadır. Yeni hizmet ve servisleri bize sunabilmek için elinde bizimle ilgili gerçekten çok fazla veri bulunuyor. Yapması gereken tek şey bu verileri yorumlayarak bize yeni bilgiler ve öneriler vermektir.

Apple, sağlık uygulamasını kullanarak bizim beslenme alışkanlığımız ve hareket alışkanlığımıza göre bireysel bir koç oluşturabilir. Apple, duyguları izlemek için bir yapay zeka koçluk uygulaması üzerinde çalışıyormuş. Bu projenin kod adı da Quartz olarak isimlendirilmiş.

Bu uygulamanın amacı bizi egzersiz için motive etmek, yeme alışkanlıklarını iyileştirmek ve daha iyi uyumamıza yardımcı olmakmış. Duygu analizi Jurassic isimli günlük uygulaması ile entegre bir şekilde çalışabilir.

3. Parti Uygulama Mağazası

3. parti uygulama mağazalarını yükleme özelliği Avrupa Birliği’nin zorlaması doğrultusunda iPhone’a gelecek demiştik. Bu özellik iOS 17 ile birlikte iPhonler’a gelecek gibi duruyor ancak sızıntılara göre bu özellik sadece Avrupa Birliği ülkeleri için kullanılabilir olacak.

Kullanıcı arayüzünde değişimler olacak. Çok büyük olmayan bu değişimler ilk olarak kendisini denetim merkezinde gösterecek. Uygulama kitaplığı olarak isimlendirilen ve bir çoğumuzun kullanmadığı o menüde tasarımsal değişiklikler olabilir.

Apple Watch ana ekranını bildiğiniz üzere Apple Watch kullanıcıları ile paylaşabiliyorsunuz. Benzer bir şekilde iOS işletim sisteminin kilit ekranı tasarımlarını da paylaşabilmeniz gündemde.

5 Haziran Pazartesi günü ilk beta yayınlanacaktır. Bu beta işletim sisteminin kapsamı hala gizemini koruyor. Bir kesime göre iOS 17 işletim sistemi iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X’i destekleyecek bir kesme göre desteklemeyecek.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir