iOS 16.4 Beta 1 Yayınlandı – iOS 16.4 Özellikleri Nelerdir?

Yaklaşık 5 GB büyüklüğünde yeni bir iOS güncellemesi geliyor. Bu güncelleme tahmin ettiğimden daha büyük boyutta olduğu için fazla yenilik olduğu var sayımı ile cihazıma yükledim. iOS 16.4 beta 1 güncellemesi özellikleri nelerdir?

iOS 16.4 işletim sistemi henüz beta aşamasında olduğundan dolayı kesinlikle kurmanızı önermiyorum. Ancak gene de kurmak isterseniz bu işlem tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Eğer beta sürüm bir iOS işletim sistemi yüklemek istiyorsanız iOS Beta Profil sertifikasını iPhone’uınuza kurmanız gerekir. Ancak Apple artık sertifika paylaşımının önüne geçmek istiyor. Gerçekten beta işletim sistemi kurmaya yetkisi olan Apple üyeliklerinin beta işletim sistemi kurmasına izin vermek istiyor. Bu sebepten dolayı Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsünde Otomatik Güncellemeler seçeneğinin altında bulunan Beta Güncellemeleri adında yeni bir menü ekledi. Bu menüden Geliştirici Beta sürümü ya da Halka Açık beta sürümleri indirme özelliğini açabiliyorsunuz.

iOS 16.4 Beta 1 Özellikleri

Unicode 15.0 ile oluşturulmuş olan yeni emojiler iOS 16.4 ile birlikte iPhone modellerine geldi. Yeni emojiler arasında Wi-Fi sembolü, deniz anası, flüt, yeni renklerde kalpler ve bir kaç farklı emoji daha bulunuyor. Hadii yeni emojiler geldi bunları hemen kullanalım demeyin. Eğer bu emojileri henüz desteklemeyen bir kişiye gönderirseniz karşı taraf bu ifadeleri kutu içerisinde soru işareti olarak görecektir.

Artık web siteleri mobil uygulama gibi ana ekrana ekleyebiliyoruz. Ana ekrana yer imlerini zaten ekleyebiliyorduk ancak artık bu özelliği destekleyen web siteleri daha fazla mobil uygulama gibi davranabilecek. Aynı zamanda tıpkı bir mobil uygulama gibi bu web siteler bildirim de gönderebilecek.

Cüzdan uygulamasındaki sipariş takibi özelliğini içeren yeni bir araç takımı eklenmiş.

Apple üyeliği ile bağlanmış tüm Apple cihazlarını Ayarlar > Genel > Hakkında üzerinde bulunan garanti bilgilerinin görüntülendiği yerden görebilirsiniz.

Türkiye’de 5G desteği başladı. Tabi bunun için operatörün de desteklemesi gerekiyor.

Apple Müzik uygulamasının sağ üstünde profilinize gidebileceğiniz bir avatar bulunuyor. Evet, bu avatar sizin profil fotoğrafınızdan oluşuyor. Podcast ve müzik uygulamasında kuyruk bildirimlerinde güncellemeler bulunuyor.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir