IMEI Nedir ? IMEI Çalınması Nedir ? IMEI Klonlama Nedir ?

IMEI nedir ? Internation Mobile Equipment Identify yani Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği demektir. IMEI numaraları sim kart takabildiğimiz her cihaz için tekli ve tekrarlanmayan numaralardır. Tıpkı TC kimlik numaralarımız gibidir. Nasıl TC kimlik numaralarımız bizi temsil ediyor ve aynı TC kimlik numarasına 2 farklı kişi sahip olamıyor ise aynı mantık IMEI numalarında da geçerlidir. Her mobil cihazı temsil eden ve o cihaza özel olan numaralardır.

IMEI Nedir ?

IMEI numaraları cihaza ömrü boyunca 1 defa tanımlanmaktadır (yasal olarak). İllegal olarak bir cihaza IMEI numarası atılmakta ve yüklenebilmektedir. Ancak bu durumda yüklenen IMEI numarasının eski sahip olduğu cihazdan IMEI numarası silineceği için eski cihaz şebekeden düşer. Cihaz şebeke alamaz ve o cihazı hali hazırda kullanan birisi var ise mağdur olmaktadır.

Yukarıdaki seneryoda IMEI numarasının eski sahibininin IMEI numarası klonlanmış yani çoklanmış oluyor. Bu kişi şebeke alamadığı için IMEI numarası çalınmış da oluyor. Genelde bu durumda 3310 gibi eski tipte cihaz kullanıcılarının ya da asker telefonu alan kişilerin başına gelmektedir.

Ülke dışından getirilen üst seviye akıllı cep telefonlarını ülkemizde kullanabilmek için vergi ödemek ve o tarz işlemler ile uğraşmak yerine kullanıcılar çeşitli illegal yöntemler ile o cihaza IMEI numarası yüklemektedir.

Bu konu hakkında fikirlerimi belirttiğim ve daha çok bilgi verdiğim videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu tarz konular için kanala abone olmayı da unutmayın.

Teknotra YouTube Kanalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir