I am Rich iPhone Uygulamasını Hatırlıyor musunuz ?

Daha iPhone tam evrimini tamamlayamadığı günlerde, kamera uygulamasında yakınlaştırma özelliği hatta menünün arkaplanına resim koyma özelliği olmadığı günlere sizi götürmek istiyorum. I am Rich iPhone uygulamasını hatırlıyor musunuz ?

I am Rich iPhone Uygulaması

O zamanlar App Store’dan bir uygulama ya da oyun indirme oranı bu kadar yaygın değildi ancak iPhone’u rakiplerinden ayıran en büyük fark ise App Store’du ! Çok iyi hatırlıyorum da App Store üyeliğimde kredi kartı yoktu ve paralı uygulamalara sadece bakıyorduk. Sadece bakıp içerisinde ne var diye merak ettiğim uygulamalardan birisi de I am Rich uygulamasıydı.

Armin Heinrich isimli uygulama geliştirici tarafından geliştirilen bu uygulama App Store üzerinde 5 Ağustos 2008 tarihinde 999.99$ fiyatla yayınlanmıştı. Uygulamanın büyüklüğü ise 0.1 MB olarak gözüküyordu mağazada. Benim bu uygulama çok dikkatimi çekmişti. Bu kadar küçük bir uygulama ne yapıyor da bu kadar pahalı diye merak ediyordum.

Tabiki uygulamayı indiremedim (iyiki de indirmemişim). Bu uygulamayı biraz araştırdıktan sonra uygulamanın işlevinin ne kadar az olduğunu öğrenip acaba kim bu uygulamayı satın alıyor ki diye merak ediyordum.

I am Rich Ne İşe Yarıyor ?

Bu uygulamanın amacı sizin bu uygulamayı satın alarak ne kadar zengin olduğunuzu göstermektir. Aynı zamanda da geliştiriciyi zengin etmektir. Bu uygulamadan geliştirici 5.600$ kazandı. Bence gayet iyi bir rakam.

i am rich iphone

Bu uygulamayı açtığınız zaman ekrana sadece güzel kırmızı bir mücevher görüntüsü çıkıyordu. Evet, uygulamanın tek işlevi buydu. Şu anda bu uygulama mobil uygulama geliştirmeye başlayanların ilk yaptığı uygulamadır.

App Store’da Yeni Dönem

Bu uygulamanın işlevinin ne kadar az olduğunu Apple fark edince, bu uygulama mağazadan kaldırıldı. Aynı zamanda mağazada uygulama yayınlamanın kuralların bazı güncellemeler yapıldı. Artık işlevi bu kadar az uygulamaları Google Play Store’da yayınlayabilirken App Store’da yayınlayamazsınız. İsterseniz deneyin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir