I am Ege Swift İle iOS Mobil Uygulama Geliştirme Proje Örneği

Bir süredir boş vakitlerimi şu günlerde iOS mobil uygulama geliştirmeye konusunda kendimi geliştirmeye ayırıyorum. Bu konu kapsamında artık bildiklerimi paylaşmanın zamanı geldiğini düşünüyorum çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır. I am Ege adında çok az işlevi olan bir mobil uygulama ile paylaşım yapmaya başladım. Bu proje başlangıç seviyesinde iOS mobil uygulama geliştirme yapmak isteyenler için iyi bir örnek olacaktır.

I am Ege Mobil Uygulaması

2008 yılında AppStore’da 999.99$’a satılmakta olan I am Rich adında bir uygulama vardı hatırlıyor musunuz? Bu uygulama 0.1 mb büyüklüğünde olması ve pahalı fiyatı ile benim dikkatimi çekmişti. Bu uygulamanın ne işe yaradığını ve gerçekten bu uygulamayı satın alan var mı diye merak ediyorsanız I am Rich uygulaması hakkında yazmış olduğum blog yazımı okumanızı öneririm.

Ben de henüz iOS mobil uygulama geliştirme konusunda yolun başında olduğum için I am Rich tarzı bir uygulama yapmaya karar verdim. Mütevazi olamayacağım benim uygulamam I am Rich uygulamasından çok daha fazla özelliğe sahip ama günümüz uygulamalarına nazaran uygulama denmeyecek kadar az işlevi var. Bu uygulamayı az işlevli olmasından dolayı App Store’da bile yayınlayamam.

Bu uygulamayı yapmamdaki amaç adım adım iOS uygulama geliştirmesinde sıfırdan başlayarak kendimi bir yerlere getirebilmek ve bu yola başlamak isteyenlere başlangıç seviyesinde bir örnek proje görmelerini sağlamaktır.

Uygulama bir açılış ekranına sahiptir. Açılış ekranı sonrası AutoLayout ile tasarlanmış tek bir sahneye sahiptir. Bu sahnede UIImageView içerisinde benim bir resmim bulunmaktadır. Resim altında labellarda bana ait bazı bilgiler bulunmaktadır. Ekranın en altında 1 adet button bulunmaktadır. Bu button bana ait bilgileri göstermeye ve gizlemeye yaramaktadır.

iOS Mobil Uygulama Geliştirme

Uygulamayı geliştirme adımlarımın her birine ait blog yazısı yazmaya çalıştım. Bu blog yazılarına sitenin iOS Uygulama Geliştirme kategorisinden erişebilirsiniz.

Aynı zamanda projedeki her bir adımı Github’a checkinledim. Bu sebepten dolayı uygulamanın geliştirme aşamalarını ve uygulamanın bütün kodlarına uygulamaya ait Github reposundan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir