HTML Dosyası – Chrome Eklenti Geliştirmek 2

Google Chrome için geliştirilmiş olan eklentiler içerisinde Javascript, CSS ve HTML dosyalarını barındırıyor olduğunu Chrome Eklentisi Nedir başlıklı yazıda belirtmiştim. Chrome Eklenti Geliştirmek yazı serisi kapsamında manifest dosyamızı oluşturduğumuza göre şimdi de HTML dosyamızı oluşturabiliriz.

HTML Dosyası

Bu dosyayı neden oluşturuyoruz diye soracak olursanız eklentinizin ne göstereceğini ve nasıl görüneceğini bu dosyada belirteceğiz. Chrome eklentileri bir veya daha fazla HTML dosyasına sahip olabilmektedir. Geliştirmekte olduğumuz eklenti için HTML dosyamızı oluşturalım.

Şimdilik 1 adet HTML dosyamız olduğu için bu dosyayı default_popup olarak belirleyeceğim. Yani eklenti butonuna bastığımız zaman açılan menüde oluşturduğum HTML dosyası görüntülenecektir. Bu tanımlamayı oluşturmuş olduğumuz manifest dosyasında yapmıştık. Bu dosyada tanımlamış olduğumuz HTML dosyasını oluşturalım.

Dilediğiniz gibi bir HTML dosyası oluşturabilirsiniz. Ancak ben deneme amaçlı olarak aşağıda göreceğiniz HTML dosyasını oluşturdum. Şimdilik style bilgisini ayrı bir CSS dosyasına almadık. Çünkü projede ilerleyen süreçlerde tasarım çok değişecek ve o zaman CSS dosyasına ihtiyaç duyarsam CSS dosyası oluşturacağım.

Gördüğünüz üzere eklenti simgesine bastığım zaman eklenti için oluşturmuş olduğum HTML dosyası bir popup içerisinde açılıyor. Siz bu HTML sayfasını daha güzelleştirerek deneyebilirsiniz. HTML sayfası eklememin commit bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Dip not olarak HTML’in bir programlama dili olmadığını hatırlatmak istiyorum. Bu demek oluyor ki oluşturduğumuz bu sayfayı interaktif kılabilmek için bir şeyler daha yazmamız gerekecektir ve bu işleri Javascript ile yapacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir