Honda S2000 Ferrari Düşmanı – Özel Arabalar 14

Bu arabanın efsane olduğunu anlayabilmek için lütfen 2000li yılların ilk günlerinde olduğunuzu hayal edin lütfen. Çünkü bu arabanın değerlerinin yüksekliği günümüz şartlarında çok basit kaldılar. Honda S2000 bana göre Japon firmanın en başarılı otomobillerinden birisi diyebilirim.

Honda S2000 Efsanesi

1995 yılında Tokyo Otomobil Fuarı’nda ilk olarak bizlerin gözü önüne bir konsept model olarak çıktı. 1999 yılına kadar yani Honda’nın kuruluşunun 50. yılına kadar konsept olarak dolaşan bu efsane tanıtıldı.

Arabanın adı Honda SSM yerine Honda S2000 olarak aldı. Bu şekilde isimlendirilmesinin 2 farklı nedeni vardı. Bunlardan birisi 2000 yılına giriyor olmamız diğeri ise arabaya hayat veren 2 litre VTEC motor ! 2000 cc motor hacmine sahip 234 beygir üreten atmosferik efsane bir motor arabaya can veriyor. Turbo ya da supercharger olmadan bu gücü üretmek kesinlikle saygı duyulacak bir şeydir.

honda s2000 motoru

Bu motor üretildiği dönemlerde Ferrari’nin litre başına üretmiş olduğu güç rekorunu kırdı. Hem de 20 beygir ile ! Ferrari 458 modeli tanıtılana kadar bu rekor Honda’nın elinde kaldı. Yaklaşık 9 bin devir çevirebilen bu motorun sesine bir bakalım.

Bu arabada bulunan motor VTEC teknolojisi ile üretildiğinden dolayı arabanın ruhunu yaşamak istiyorsanız arabayı yüksek devirlerde kullanmanız gerekiyordu. 5500 devirden sonra araba kendi gücünü buluyor ve sizin yüzünüzü güldürüyordu. Kısaca düşük devirlerde araba pek yüzünüzü güldürmeyecektir.

Yaklaşık 6 saniyede 0 – 100 hızlanmasını tamamlayan bir canavar olan bu araba ilk nesillerinde ESP yani Honda dilinde VSA donanımına sahip değildi. Bu sebepten dolayı vites düşürürken Hill & Toe yapmayan kullanıcılar sık sık spin attılar. Bu arabanın ilk neslini kullanmak yürek isterdi. Sonra makyajlı kasalarında ESP yani VSA standart bir hale geldi.

honda s2000 cabrio

Bu canavar 6 ileri şanzıman ile yolda giderken aynı zamanda gücünü asfalta arka tekerlekleri ile aktarıyor. Bu da asfaltta tatlı tatlın yanlamanıza olanak veriyor demektir. Maalesef ülkemizde orijinalliğini bu araba kaybediyor ancak yine de bir hayli güzel örnekleri ülkemizde bulunuyor.

Standart olarak Torsen Diferansiyel ile araba piyasaya çıktı. Bu arabanın kataloğu da katalog kolleksiyonumda bulunmaktadır.

Bu araba motor teknolojisi ile süper spor arabalara kendini kanıtlaması ve ulaşılabilir bir spor araba olması ile, dönemine damga vurması ile kesinlikle özel bir arabadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir