Honda Elektrikli Araba Çağı İçin Yatırımını Arttırıyor Dünyamız İçin

Japon otomobil devi Honda’nın üretmiş olduğu motorları nasıl bilirsiniz? Atmosferik motorları düşünürsek bence çok güzel motorlar ürettiler. Zaten motorsikleri ile de gündemde olan bir markadır. Bir dönemler F1’de de motorları sayesinde başarılar elde etti. Şimdi de başka takımlara Honda, motor temin ediyor. Otomobillerindeki motorlar ise özellikle VTEC sayesinde çok iyi. Honda elektrikli araba çağında da umarım başarılı bir motor üreticisi olursun.

Üzülerek söylemek istiyorum ki VTEC sesine gelecekte hasret kalacağız. Honda elektrikli otomobil çağı için yatırımlarını arttırıyor. Marka elektrifikasyon ve yazılım teknolojileri alanına yaklaşık 40 milyar dolar tahsis edeceğini duyurdu. Honda’nın 2022 yılı için bütçelenen genel Ar-Ge harcamaları ise yaklaşık 65 milyar dolar olacak. Marka yaklaşık 343 milyon dolar yatırım ile tamamen katı pillerin üretimi için bir hat kuracak ve bu hat 2023 baharında üretime başlayacak. Tüm bunlar sonrasında Honda, 2030 yılına kadar 30 farklı elektrikli araba modelini dünya çapında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Aslında Honda elektrikli otomobil serüvenine yeni başlayan bir marka değil. Aralık 1999’da üretmiş olduğu ZE1 kasa kodlu yani ilk nesil Honda Insight modeli benim bildiğim ilk hybrid Honda modeli oldu. 0.25 sürtünme kat sayısına sahip bu model 100 kilometrede yaklaşık 4.4 litre yakıyordu. 1 litrelik 67 beygir benzinli motorun yanında bir de 13 beygir üretebilen bir elektrik motoru vardı.

Bu modelden sonra Honda Civic Hybrid modelini gördük. Sonrasında da CR-Z modelini gördük. Bu şekilde hybrid ve tam elektrikli Honda modellerini artık bolcana göreceğiz. Elveda V-TEC. Tüm bu yatırımların ve VTEC gücüne elveda dememizin sebebi tamamen doğayı ve çevreyi korumak. Asla emisyon yasaları, bazı ülkelerde içten yanmalı motorların yasaklanması ve artan akaryakıt fiyatlarından dolayı ekonomik araç üretimi yapmak gibi şeyler yok. Japon marka tamamen dünyamızı seviyor ve bunu korumak istiyor.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir