Hidrojenle Çalışan Arabalar Nasıl Çalışır ?

Hidrojen ile çalışan arabaları biliyor musunuz ? İşin açıkçası ülkemizde fuar harici ben bu arabalardan hiç görmedim. Ülke dışında da pek yaygın değiller. Hidrojenle çalışan arabalar çok çevreci arabalardır. Ancak günümüzde bekledikleri ilgiyi göremediler.

Hidrojenle Çalışan Arabalar Çalışma Mantığı ?

Adından da anlaşıldığı üzere bu tipteki arabalar yakıt ya da elektrik ile çalışmıyor. Bu arabalar hidrojen ile çalışıyor. Hidrojeni elektriğe çeviren yakıt hücreleri sayesinde çalışmaktadır. Elektriği değişik bir yoldan üreten elektrikli arabalar olarak düşünebilirsiniz.

Hidrojen ile depoları dolduğundan dolayı elektrikli arabalara göre çok daha hızlı deposu dolmaktadır. Yaklaşık 2 -3 dakikada depoları tamamiyle dolmaktadır. Tabi bu dolum işlemi her yerde yapılamamaktadır. Dünya genelinde sayılı adet hidrojen dolumu yapılabilecek benzin istasyonu bulunmaktadır.

Hidrojenden elektrik üretimi yaparken bu işlem sonucunda ortaya sus çıkmaktadır. Bu suyu araba egzozundan dışarı atmaktadır. CO2 gibi zararlı gazlar üretmek yerine su üreten bir araba çevre için çok daha az zararlıdır.

Çevreci bir araç olması nedeni ile bu arabalar geleceğin arabası olarak gösteriliyordu. Ancak Tesla gibi elektrikli arabalar bu arabalara göre çok daha az maliyetli ve bu araçlar kadar çevre dostudur. Çevreci olan bu otomobillerin katili çevreci olan diğer otomobillerdir. Yani elektrikli otomobillerdir.

Bu araçların hidrojen dolumunun her yerde yapılamaması ve yüksek maliyeti nedeni ile bir süre daha bekledikleri ilgiyi göremeyeceklerini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir