Hard Disk vs SSD Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Bilgisayar toplayan ya da bilgisayar satın almayı düşünenlerin kafasını kurcalayan bu soruyu beraber bir irdeleyelim bakalım. Öncelikli olarak şunu söylemek istiyorum: “SSD daha iyidir” cümlesi yalandır ! İçinde bulunduğunuz duruma göre hangisinin iyi hangisinin kötü olduğunu sizin içinizde bulunduğunuz durum belirleyecektir. Hard disk vs ssd arasındaki farklardan hangileri sizin işinize yarayacaktır ? Hangisinin pozitif yönleri size göre daha fazla ise o cihaz sizin için daha iyi olacaktır.

Hard Disk vs SSD Karşılaştırması

  • Okuma ve yazma hızı açısından SSD çok daha hızlıdır.
  • SSD çok daha sessiz çalışır.
  • SSD ısınmaz.
  • SSD daha hafiftir.
  • SSD daha az enerji harcar.
  • SSD fiyat konusunda hiç mütevazi değildir.

SSD içerisinde mekanik hareket olmadığından dolayı yukarıdaki farklardan bir çoğu oluşmaktadır. Ancak şu küçük detayı da unutmamak lazım. SSD üzerinden verimli bir performans almak istiyorsanız SSD’nin 3’de 2’sini boş tutmanızda fayda vardır.

Alacağınız depolama birimini bir arşiv olarak kullanacaksanız, sıklıkla veri okuyup yazmayacaksanız hard disk sizin için iyi bir tercih olacaktır.

Mobil bir cihaz alacaksanız ya da sizin için veri büyüklüğünden çok performans önemliyse SSD daha iyi bir seçim olacaktır.

En iyi tercih her ikisini de alabilmektir. 128 ya da 256 GB bir SSD onun yanına da 1 TB büyüklüğünde bir hard disk her işinizi görecektir.

Bu karşılaştırma sonuçları SSD ve hard disk modeline göre farklılık gösterebilmektedir ancak ben karşılaştırmayı genel modelleri baz alarak yaptım.

WiFi 6 teknolojisi nedir biliyor musunuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir