Grup Toplantısı Yönetici Seçimi En Uygunu Rotasyon

Grup toplantılarının başlamadan önce kaderini belirleyecek en önemli kısmı grup toplantısı yönetici seçimi olduğu bir gerçektir. Grup toplantısını yönetecek kişi toplantının kaderini belirler. Toplantı içerisinde konuşulacak konular sonrası verimi ortaya çıkarır. Verimsiz bir toplantı, karar alınmamış bir toplantı ya da sonrasında harekete geçilmemiş toplantı tamamiyle zaman kaybıdır.

Grup Toplantısı Yönetici Seçimi

Grup toplantılarını yönetmek için çeşitli metodlar kullanılabilir. Bunlardan ülkemizde en yaygın olanı büyük konuşsundur. Grup içerisinde yaşça ya da statü olarak en büyük kim ise onun konuşmasına izin verilir. Bu yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. Toplantının yöneticisi toplantı üyelerinin hizmetkarıdır. Bu yöntem ile yönetici, üyelerin hizmetkarı değil patronu oluyor. Bu nedenden dolayı üyeler toplantıca tam performanslarını gösteremiyorlar.

Seçimler ile grup toplantısı yöneticisini seçmek hepimizin aklına gelebilecek bir yöntemdir. Ancak bu yöntem ile toplantı için doğru kişiyi seçmeyecek olabiliriz. Aynı zamanda seçimler bize bir hayli vakit kaybettirecektir.

Grup toplantılarınında yönetici seçmenin en iyi yöntemi Erhan Erkut’a göre rotasyondur. Rotasyon ile grup üyelerinden her biri grup toplantılarının yönetiminde etkin bir şekilde görev alacaktır.

Rotasyonun avantajları :

  • Grup üyeleri arasında aslında olmayan bir hiyerarşiyi suni olarak empoze etmez,
  • Toplantıyı kimin yöneteceği konusunda gereksiz zaman kaybına neden olacak (hatta takımın kimyasını bozabilecek) tartışmaları engeller,
  • Bir üyenin her toplantıyı yöneterek diğerlerini domine etmesini engeller,
  • Kötü bir grup lideri seçimi ile projenin başlamadan başarısız olmasına karşı bir sigortadır,
  • Her üyenin toplantı yönetimi deneyimi kazanmasını (ve liderlik becerilerini geliştirmesini) sağlar,
  • Geri bildirimler sayesinde her üyenin toplantı yönetimi becerileri gelişir,
  • Grup üyeleri farklı toplantı yöneticileri ile çalışma fırsatı bulurlar.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir