Google Haritalar Trafik Özelliği Kandırıldı

Akıllı cep telefonu ya da tabletinizde kullanmış olduğunuz navigasyon programının trafik durumunu gösterme özelliği var mı ? Eğer Yandex Navigasyon veya Google Haritalar kullanıyorsanız, sorduğum soruya evet yanıtını vermiş olmalısınız. Google Haritalar ve Yandex Navigasyon güncel trafik durumunu algılamaktadır ve güncel trafik durumuna göre size alternatif rotalar çıkartmaktadır. Günlük yaşamda çok iş yapan ve kullanıcıya çok vakit kazandıran bir özelliktir. Peki Google Haritalar trafik özelliği her zaman doğru bilgi mi veriyor ?

Google Haritalar Trafik Özelliği

İşin aslında bu olayı görene kadar evet derdim ancak artık hayır diyorum. Google Haritalar, konum servisleri açık olan kişilerden toplanan anonimleştirilmiş veriler ve Google Haritalar topluluğundan çeşitli katkılar sayesinde trafik bilgisini almaktadır. Google Haritalar’da bulunan trafik verileri sıklıkla yenilenmektedir. Otomobiller ve motosikletler arasındaki ayrımı yapabilen servis henüz vagonla seyahati tam algılayamamaktadır.

Bu durumu bir sistem açığı olarak bilen Simon Weckert ismindeki artist, Berlin / Almanya’da 99 adet ikinci el cep telefonunu bir el arabasına koydu ve bu arabayla birlikte yolda yürümeye başladı. Bu telefon yoğunluğunu Google Maps kalabalık bir insan grubu olarak algıladı ve haritalar servisi üzerindeki trafik durumunu kırmızı renk ile güncelledi. Simon’ın yapmış olduğu bu hareket ile sanal ve yalancı bir trafik oluşmuş oldu. Bundan haritalarda gördüğümüz her trafiğe inanmasak mı diye düşünüyorum.

Simon Weckert Makalesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir