Google Analytics Genel Yapısı Nasıldır ?

Bir web site, mobil uygulama ya da internete bağlı herhangi bir servis içerisindeki dijital analizi yapabilmek için kesinlikle tavsiye edebileceğim servis Google Analytics olur. teknotra.com‘un da dijital analizini Google Analytics ile yapıyorum. Çok kısa bir şekilde sizinle Google Analytics genel yapısı hakkında bilgiler paylaşmak istedim.

Google Analytics Genel Yapısı

Google Analytics kullanabilmek için bir Google hesabı ile Google Analytics hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Bu işlemi çok basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap > Mülk > Görünüm

Google Analytics’in yukarıdaki gibi genel bir yapısı bulunmaktadır. Bu yapıdaki kelimelerin ne demek olduklarına bir bakalım.

Hesap: Google Analytics üzerinde kullanacağınız hesaptır. Birden fazla hesap ile etkileşimli bir yapı kurabilirsiniz. Her bir hesabın yetki seviyesi bulunmaktadır. Bu yetkilendirmeyi yönetici rolündeki kullanıcı yapmaktadır. Her bir kullanıcının mülk ve görünüme erişebilmesi için hesabı olması gerekmektedir.

Mülk: Ürün olarak da geçmektedir. Dijital analizini yapacağınız uygulama ya da servistir. Bir üyelik içerisinde birden fazla mülk olabilir. Her bir mülke bağlı kullanıcılar farklılık gösterebilmektedir.

Görünüm: Mülklerinizde oluşan verileri filtreleyerek kullanıcılara gösterebileceğiniz görünümlerdir. Mülk içerisinde birden fazla görünüm olabilmektedir. Her bir görünümün gösterilmesini yetkiye bağlayabilirsiniz. Görünümleri silebilirsiniz. Silinen görünümler çöp kutusuna taşınır. 35 gün boyunca buradan yönetici rolündeki kişi görünümü geri alabilir. 35 gün sonunda görünüm kalıcı olarak silinmektedir. Görünümler oluşturulma tarihinden sonra oluşan verileri yorumlayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir