GoLang Tür Dönüşümü Type Convertion Yapmak

Go programlama dilinde bulunan datatiplerini bir birine çevirmek mümkündür. Bu çeviri işlemi framework kullanarak casting yaparak mümkündür aynı zamante Go programlama dilinin yapısında bulunan paketlerle yapmak mümkündür. GoLang tür dönüşümü yapmak için önce bir kaç türde değişken tanımlayalım.

GoLang Tür Dönüşümü Nasıl Yapılır ?

Tür dönüşümü yapmadan önce string ve int tipinde birer tane değişken üretiyorum.

var stringDegiskeni = "1"
var x = 25

String data tipinde tanımlanmış olan bir değişkeni herhangi bir numara data tipine çevirmek için Go programlama dili içerisinde bulunan paketlerden strconv paketini kullanmamız gerekmektedir. Bu paketten Atoi adında bir fonksiyonu çalıştıracağım. Bu fonksiyon içerisine bir string değeri alıyor ve 2 değer döndürüyor.

Bu değerlerden birisi int değer yani sonuç değerimiz olacaktır. İkinci değer ise fonksiyon çalışırken bir hata oluşursa o hata dönecektir. Bu hata bizim için çok önemli değil. Bu hatayı sonraki işlemler için kullanmayacağız o yüzden hata değerini boş tanımlayıcıya atayacağım. Sonrasında bu dönüştürdüğüm değeri yazdıracağım.

number, _ := strconv.Atoi(stringDegiskeni)
fmt.Println(number)

Int tipindeki bir değişkeni stringe çevirmek için strconv paketinden Itoa fonksiyonunu kullanacağız. Yukarıda tanımlamış olduğum 2 değişkeni toplayıp string tipine çevirerek ekrana yazdırdım. Bu işlemi tip değişikliği yapmadan Sonuç = formatında yazdırmak isterseniz hata alacaksınız.

sonuc := "Sonuç = " + strconv.Itoa((x + number))
fmt.Println(sonuc)

Ya da daha kolay bir şekilde yani type casting dediğimiz yöntem ile bu işlemleri yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey dönüştürmek istediğiniz datatipini yazıp parantez içerisine değeri yazmaktır.

var e = float32(x)

Tabi bu type casting işlemleri stringler için çalışmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir