GoLang Mac OS Kurulumu Nasıl Yapılır ?

GoLang programlama dilinin ne olduğunu GoLang Nedir ? konulu yazıda öğrendiğimize göre bu programlama dilini tanımak için ısınma turlarına geçebiliriz. Bunu yapmak için ilk olarak gerekli kurulumu bilgisayarımıza yapmamız gerekiyor. Eğer bilgisayarınız Windows işletim sistemini kullanıyorsa GoLang Windows kurulumunu anlattığım yazımı okumanızı öneririm. Eğer bilgisayarınız OS X işletim sistemini kullanıyorsa doğru yazıdasınız çünkü bu yazıda GoLang Mac OS kurulumu anlatacağım.

GoLang Mac OS Kurulumu Adımları

İlk olarak Mac bilgisayarlar için GoLang programlama dilinin kurulumu için GoLang’in kendi web sitesinden bu pkg dosyayını indirmelisiniz. İndirdiğiniz bu dosyayı kurulum sihirbazını takip ederek kurulumu tamamlayın.

Şimdi Mac bilgisayarımızda kullanıcı dosyamızı açalım ve orada yeni bir klasör oluşturalım. Klasörün adı da go olsun.

mac go dosyası

Oluşturduğumuz bu go klasörünü açalım ve içerisine src adından yeni ve boş bir klasör açalım. Bu klasör içerisinde projelerini oluşturursanız Terminal kullanarak projelerinizi rahatça derleyip, çalıştırabilirsiniz.

src

Ardından Terminal uygulamasını açın ve sırasıyla aşağıdaki kodları çalıştıralım.

go yüklemek mac os
export GOROOT=/usr/local/go
export GOPATH=/Users/egesenkul/go ---> go klasörünü çıkarttığınız adres
export PATH=$PATH:$GOROOT/bin:$GOPATH/bin
mac os go ilk proje

Bu kodları çalıştırdıktan sonra Go programlama dilinde oluşturduğunuz projeyi çalıştırabilirsiniz. İşin aslında Windows kurulumundan bana göre daha kolay olan bu kurulum bana çok şaşırtıcı geldi. Bu tarz basit kurulumlar genelde Windows’ta olurdu ancak bu sefer ileri > ileri yöntemi ile bir kurulumu Mac OS işletim sistemi için yaptık. Bunu başka birisi dese inanmazdım ancak kendim gördüm. Google mühendislerine teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir