GM Rusya Pazarından Çekiliyor Ortaklık Bitiyor

Bu aralar General Motors dünya genelinde kendisine riskli gördüğü bölgelerden çekiliyor. Bunun yanı sıra çeşitli ticari anlaşmalar ya da ticari çıkarlar nedeni ile çeşitli pazarlardan da çekiliyor. Bunlara yakın tarihli bir örnek vermek gerekirse Chevrolet’in Avrupa pazarından çekilmesini verebiliriz. Fark ettiğiniz üzere yeni model Chevrolet Captiva gibi modeller ülkemize gelmedi. Bu sefer GM Rusya pazarından da çekiliyor.

GM Rusya Ortaklığı

Rus kökenli marka VAZ ile GM 2002 yılından bu yana bir ortaklık içerisindelerdir. Bu ortaklık kapsamında Rusya’nın Tolyatti şehrinde bulunan fabrikada Chevrolet Niva üretimi yapılıyordu.

GM-AvtoVAZ ortak girişiminin meyvesinin üretimine muhtemelen devam etmeyecek çünkü bu ortaklıktan General Motors çekiliyor. GM ortaklıktaki % 50’lik hissesini Rus şirkete sattı. Bu ticari işlem sonrası fabrikada sadece AvtoVAZ marka arabaların montajlanacağı söyleniyor.

AvtoVAZ CEO’su Yves Caracatzanis konuyla alakalı 18 yılı aşkın süredir devam eden verimli iş birliği için Amerika kökenli firmaya teşekkürlerini iletti.

General Motors’un Rusya pazarından çekilmesinin sebebi Rus pazarının daralması olarak gösteriliyor. Anlaşılan soğuk ülkede üretilen arabaya olan talep artık Amerikanları mutlu kılmıyor.

Bu fabrikada yılda ortalama 100.000 adet Lada Niva üretildiği söyleniyordu. Chevrolet Niva işin aslında bir Lada Niva. Sadece günümüz teknolojisine General Motors parçaları ile uyum sağlamış bir modeldir. Lada Niva efsanesini hatırlamak için bu efsaneyi anlattığım yazıyı okuyabilirsiniz.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir