Giriş İşlemleri – Bedelli Askerlik Günlükleri 2

Giriş konusunda ikametgah adresinize göre 1 ya da 2 günlük bir yol izniniz oluyor. Bu yol izni askerlik işleminiz bedelli de olsa uzun dönem de olsa size verilmektedir. Bazı arkadaşlarımız gibi bunu kullanmamak isteyebilirsiniz. Bu tamamen size tanınmış bir insiyatif. Giriş işlemleri nasıl ilerlemektedir bunu da bu makalede ele alacağım.

Eğer yol iznini kullanmazsanız ve ilk gelen kişi olursanız yemin töreninde sizin özel bir göreviniz olacaktır. Ancak bu özel görevi yapmak bedelli askerlik görevini 2 gün ya da 1 gün fazladan yapmaya değer mi bu sizin bileceğiniz iş.

Askere giderken yanınıza kesinlikle sevk belgenizin çıktısını alın. Bu belgenin renkli ya da renksiz olmasının çok bir önemi bulunmamaktadır. Eğer otobüs ile gidecekseniz saat 11’den önce terminale gelmenizi öneririm eğer 11’den sonra gelirseniz peşinizden inzibat koşabilir.

Otobüs terminaline erken geldiğiniz zaman çantanızı emanete bırakarak şehirde bir tur atabilirsiniz.

Covid-19 pandemi sürecinde gittiğimiz için virüs yüzünden bazı ek işlemler bizim giriş işlemlerimizde olmuştu. Her kağıt doldurduğumuz masa bizden önce temizleniyordu. Kalemlere dezenfektan dökülüyordu. Sıralarda hep aramızda sosyal mesafenin korunması için anonslar yapılıyordu.

Çantamızın sağı solu dezenfekte edilmişti. Aslında süreç uzaktan bakınca güzeldi ancak yaşadıkça sistemdeki pandemi önlemlerinin sadece göstermelik olduğunu anlıyordunuz. Çünkü madem onu yaptınız neden bunu yapmadınız ki diyordunuz.

Eğer günün erken saatlerinde kışlaya gelirseniz gün içerisinde tüm kayıt işlemleriniz bitecektir ancak ben mümkün olduğu kadar kışlaya geç gireyim saatler benim için kardır derseniz işe durumlar çok karışıyor çünkü herkes sizin gibi düşünüyor.

Giriş İşlemleri

Ben saat 9 – 10 gibi teslim olmuştum. Bunun sayesinde tüm işlemlerim tek günde bitmişti ufak bir karışıklılık hariç. Soyisimlerimize göre bölük ve takımlarımız belirlenmişti. Benim takımım Ş ve T soyisimleri ile doluydu ve koğuşumda da Ş soyisimli kişiler bulunmaktaydı.

Beni 1. bölük 3. takım yerine 3. takım 1. bölüğe yönlendirmişlerdi. Ancak problem olması kamuflajımı giydikten sonra kendi takımıma katılmıştım ve diğer işlemlerim takımımla beraber devam etmişti. Bu işlemler neydi derseniz:

Sağlık Muayenesi ve Aşılar: 2 doktor bizim vücudumuzun belden yukarısına uzaktan gözle baktıktan sonra bir rapor doldurmuşlardı. Burada muhtemelen bakılmak istenen ameliyat izleri ve dövmelerdi. Herhangi bir sağlık problemimiz ya da kullandığımız ilaçları sordular. Sigara, uyuşturucu madde ve alkol kullanımızı sordular ve doğum tarihlerimize göre 2 ya da 1 aşı olduk. 90 doğum öncesi 2 aşı 90 doğum sonrası 1 aşı oluyordu.

Kamuflaj Dağıtımı: Bir alışveriş arabası size veriliyor ve okları takip etmeniz isteniyor. Siz burada yürürken alışveriş arabanıza sürekli eşyalar konuluyordu. Bunlar bot, şapka, kamuflaj ve iç çamaşır gibi şeylerdi. Botlarınızda 1 numara büyük veriyorlar bunun için kendiniz 1 numara büyük rakam söylemenize gerek yoktur. Burada aldığınız tüm kıyafetler size bol gelecektir hem de hepsi. Bana Large beden iç çamaşır vermişlerdi bana ??? Benim bedenimi bilmiyor olabilirsiniz ancak açık Instagram profilime bakabilirsiniz buyrun. Bu kıyafetleri hızlıca giymenizi ve sivil kıyafetlerinizi sırt çantanız ya da valizinize koymanızı istiyorlar. Kıyafetleri ilk kez siz giyiyorsunuz henüz botların bacıkları bile geçirilmemiş oluyor.

Kayıt İşlemleri

Künye Defteri: Parmak izinizi bastığınız bir defter vardı. Bu defter aynı zamanda kişisel bilgilerinizin olduğu bir kaç kağıt dolduruyorsunuz. Bunu yaparken aynı zamanda başınızda duracak astçavuş ve bu kıdem seviyesindeki komutanlarınız ile tanışıyorsunuz. Tabi takım arkadaşlarınızla da… Boyna asılan künye ile bu künye defteri arasında bir bağlantı yoktur. Boynunuza asacağınız künyeden 2 adet ve 1 adet zinciri kamuflajı size verirken zaten veriyorlar ve bunun üzerinde isim yazmıyor sonradan yazıdıracaksınız.

Fotoğraf Çekimi: Sizin bir web cam ile vesikalık bir fotoğrafınız çekiliyor. Burası muhtemelen sizin takımın yazıhanesidir. Sizin burada mesleğiniz sorulmaktadır. Eğer savcıyım derseniz bence size karşı olan tavır değişecektir. Her türlü tavır iyi olacaktır ancak savcıysanız biraz daha farklı olacaktır. Fotoğraf çekiminden sonra bazı bilgilerinizi bir Excel belgesine yazacaklar bunun için soru soracaklardır.

RDM: Rehberlik için size kısa bir seminer verilecektir ve küçük de bir form doldurmanız istenecektir. Aynı zamanda danışmanlık için size sorular da sorulacaktır.

Uzun lafın kısası bu giriş işlemleri yarım günde tamamlanıyor ancak siz günün ilerleyen saatlerinde teslim olursanız işte durum uzuyor. Siz dışarıda güneş altında beklemeyin diye hızlıca sizi içeri almak isteyeceklerdir ve bu sayede X-Ray’den bile telefonunuzu geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir