GeForce Now Nedir ? GeForce Now İnternet Hızı Etkisi

Nvdia tarafından oyun servisi olarak sunulan GeForce Now ile tanıştınız mı ? GeForce Now bilgisayar donanımlarına bağlı kalmadan internet üzerinden yayın kanalları ile oyun oynayabileceğiniz bir servistir. Kullanmakta olduğunuz cihazın donanımlarını kullanmadan uzakta bulunan Nvidia bilgisayarlarını kullanarak oyun oynamanızı sağlayan bir servistir. Bu servis internet üzerinden çalıştığı için GeForce Now internet hızı etkisi bende büyük bir soru işareti uyandırmıştı.

GeForce Now İnternet Hızı Etkisi

GeForce Now kendi bilgisayarınız üzerinde değil de uzaktaki bir bilgisayar üzerinden oyun oynamanıza olanak sağlayan bir servistir. Hal böyle olunca anlık olarak karşıdaki bilgisayardan görüntü indirmeniz ve karşı tarafa anlık olarak veri göndermeniz gerekiyor. Bu veriler oyun için bastığınız tuşlar olabilir.

GeForce Now 1080p görüntü kalitesi sunduğu için internet hızınızın iyi olması gerekiyor. Aksi durumda oyun keyfiniz donmalar ve kasmalar ile bölünmektedir. GeForce Now servisini 100 mbp/s indirme hızına sahip bir internet ile test ettik. Teste ait video aşağıdadır:

Videoyu izlemeye üşenenler için kısa bir özet geçeyim. Çocukluğumuzun CS donmaları kadar bir donma yoktur. Ancak belli bir gecikme internet hızımıza rağmen vardı. Bunun sebebini de sunucuların çok uzakta olmasına veriyoruz. Ülkemizde de sunucular kurulursa bence bu iş tutar.

GeForce Now Mantıklı Mı ?

Bence kesinlikle evet. Her sene çıkan oyunları iyi bir performansta oynayabilmek için donanımı yenilemek çok büyük bir masraf. Bunun yerine aylık belli bir ücret karşılığı bu servise abone olup fiziksel donanım ile uğraşmamak bana mantıklı geliyor. Ne de olsa günümüz gelir kaynağı aboneliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir