Ford GT40 LeMans Ferrari Katili – Özel Arabalar 17

24 saat süren LeMans yarışlarında Ferrari rakibi olarak üretilen ve 5 yıl üst üste Ford’a LeMans galibiyeti kazandıran modeldir. Bahsetmiş olduğum araç aynı zamanda LeMans yarışlarını kazanan ilk Amerikalı firma ünvanını da Ford’a kazandırmıştır. Ford GT40, 7 litre V8 motor ile yarışları kazanan efsane ilerleyen yıllarda 4.7 litre V8 motora kavuşmuştur.

Ford GT40 Efsanesi

Ferrari’nin 6 yıl üst üste kazanmış olduğu seriyi bozan Ford efsanesidir. Bu efsanenin doğuşu Ford’un Ferrari’yi satın alma çalışması ile başlamıştır. Satın alım görüşmeleri sürerken Ford, Ferrari’yi yarış konusunda zorlayıcı hatta çoğu yarışlara katılmamasını şart koyan maddeler koyduğu için satın alma işlemi gerçekleşmemiştir ve Ferrari, Fiat’a satılmıştır.

Ford GT40

Bu olaylara sinirlenen Henry Ford’un torunu Henry Ford, Ferrari’yi 24 saat süren LeMans yarışlarına yenebilecek bir araba üretme emri verdi. Aston Martin gibi markaların ileri gelenleri ile birlikte Ford Advanced Vehicles Ltd. şirketi kuruldu ve bu firma sadece bu araç için odaklanmıştı.

Alüminyum şasi ve Kar Kraft şanzıman kullanan araba ilk olarak New York Fuarı’nda kendisini göstermişti. GT40 ilk yarışına 1964’te Nürburgring 1000 km de çıktı ama ikinci sırada yarışı sürdürürken süspansiyon arızası nedeniyle yarış dışı kalmıştı. Üç hafta sonra da buna benzer bir nedenle, katılan üç GT40, LeMans 24 saat yarışından çekilmek zorunda kaldı. Bütün bir yıl bu tip başarısızlıklarla geçince Ford, John Wyer’in işine son verip, yarış takımının başına Carroll Shelby’i getirmeye karar verdi.

Ford GT40 Ferrari

Carroll Shelby’yi tanıyorsunuzdur diye düşünüyorum. Shelby otomobillerde bir çok parçayı değiştirdi. Ford GT 40 çok daha aerodinamik, hafif, güçlü ve dayanıklı bir hale geldi. Shelby firması ve Ford firması arasındaki gerginliklere sebep olan bu otomobil hak ettiği şoförle ( Ken Miles ) LeMans 24 yarışına katıldı. LeMans 24 yarışında tarihi rekorları kıran araba ve şoförü tam bir efsanedir. Bu yarıştaki ilk 3 sırada Ford GT40 oldu ve Ferrari yenilgi dönemi başladı. Bundan sonraki 4 yıl da hemen hemen benzer başarılar elde edildi ve bu araç tam bir LeMans efsanesi oldu.

Ford GT 40 Tarihi Başarılar Elde Etti

Bu efsane yarış arabası Porsche 917 piyasaya çıkana kadar LeMans yarışlarında büyük başarılar elde etti. Yarış sonrası şampanya patlatma geleneği de ilk olarak bu araç ile başlamıştır. Orijinalinde bir yarış aracı olduğu için klima da arabada bulunmamaktadır.

ken miles

Arabanın ismi de özelliklerinden gelmektedir. Araç yerden 40 inç yanı 1.02 metre yüksekliktedir. GT ise tahmin edebileceğiniz üzere yarışlardan geliyor.

2003 yılında Ford’un 100. yılında GT40’nin replikasyonu yapıldı. Bu otomobilden 2000 adet üretildi.aslına çok sadık kalındı.yeni GT’nin tavan yüksekliği 43 inç ve GT40’den 10 cm daha uzun ve 3.4 saniyede 0-100’e ulaşıyor. Aynı zamanda klima gibi bazı teknolojik özellikleri de bünyesinde barındırıyordu.

yeni ford gt40

Yarıştaki üstün başarıları ve Ferrari’yi yenmeyi başardığı için bu araba tam bir efsanedir. O dönemler sıkıcı arabalar üreten Ford’un isterse neler yapabileceğini ortaya koyduğu arabadır. Tabiki Ken Miles’ın ömrü ve akan bir çuval paraya mal olsa da efsane bir araç ortaya çıkmıştır.

Ken Miles ve Carroll Shelby’nin yapmış olduğu mücadeleye malzeme olduğu için, Ferrari’ye Ford’un neler yapabileceğini gösterebildiği için, kırmış olduğu rekorlar sayesinde ve markanın yarış tarihinde kutsal yerini aldığı için Ford GT 40 özel bir arabadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir