FLAC Müzik Nedir ? FLAC Dosyası Farkları Nedir ?

FLAC kısaltmasını hiç duydunuz mu ? Duymadıysanız bence hiç duymadan devam edin. Bir defa duyan, tanışan bir daha hiç bir müzik dosya formatını beğenmiyor. Flack müzik türü değildir.

FLAC Müzik Formatıdır

Flac, bir müziğin dijital ortamda tutulurken hangi formatta tutulduğuna örnektir. Bunun ne olduğunu tek bir örnek ile hemen açıklayayım. MP3 bunun en belirgin örneğidir. Hemen ne olduğunu anladınız değil mi ? Em pi üç ! Rakama kadar İngilizce okuduğumuz o nacizane kısaltma.

Flac, müzik formatı kayıpsızdır. MP3 formatında müzik sıkıştırılmaktadır. Normal stüdyo kaydından çok daha kötü bir kalitededir. Tabi günlük kullanımda yeterli bir kalitedir hatta optimum kalite diyebiliriz.

Flac tipinde bir müzik normalden çok daha fazla yer tüketmektedir. Flac müzik kalitesini yaşayabilmek için bu müziği açacak cihazınız olmalıdır. Her cihaz codec nedeni ile bu türde dosyaları açamaz.

Müziği açacak cihazı bulduktan sonra bu dosya türünün kalitesini yaşayabileceğiniz bir hoparlör ya da kulaklık gerekmektedir. Kulaklık ya da hoparlöre sesi ileteceğiniz kablonuz da üst kalite olmalıdır.

Flac türünde bir dosyayı dinledikten sonra bir daha MP3 dinleyeceğinizi hiç sanmıyorum. Flac türünde bir müziği bulmak, kaydı tutmak ve dinleyecek ekipman bulmak her türlü çok daha masraflıdır. Ancak Flac tadına varan MP3 dinlediği zaman ben ne dinliyormuşum diyecektir. Yine hatırlatmak istiyorum bunu diyebilmek için ekipmanınızın da kaliteli olması gerekmektedir.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir