Firebase Authentication Accessing the Keychain Code=17995

iOS işletim sistemi için geliştirmekte olduğunuz mobil uygulamaya Firebase Authentication implemente etmeye çalışırken Accessing the Keychain Code=17995 hatasını mı aldınız ? Çözümünü hemen açıklayayım.

Firebase Authentication Accessing the Keychain

Firebase çalışma yapısı gereği anahtarlık erişim gruplarına yani keychain accessing yetkisine ihtiyaç duymaktadır. Geliştirmekte olduğunuz iOS mobil uygulamasına bu izni vermeniz gerekmektedir.

iOS projeniz içerisinde Entitlements.plist adında bir dosya bulunduğunu düşünüyorum. Eğer yoksa bu dosyayı ekleyip projeye göstermeniz gerekiyor. Bu dosya içerisine Anahtarlık Erişim Grupları adında boolean tipinde bir değişken ekleyip değerini Evet yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi herhangi bir kod editörü ya da Notepad ile yapabilirsiniz ancak ben Xcode ile yapmanızı öneririm.

Eğer mevcutta açık olan IDE üzerinde bu değişikliği yapmıyorsanız, değişikliği yapmadan önce açık olan IDE’yi kapatın. Değişikliği yapıp kayıt edin ve ardından mevcut IDE’nizi yeniden açabilirsiniz. Bu tarz dosyalar üzerinde IDE açıldığı zaman dosyaya kilit koyabiliyor ya da değiştirilmesini engelleyebiliyor.

Bu işlemleri yapmanıza rağmen bu hatayı Xamarin üzerinde uygulama geliştirirken alıyorsanız ek olarak bir de şu çözümü denemenizi öneririm:

iOS uygulamanızın üzerine çift tıklayarak uygulamanın özellikler menüsünü açık. iOS Paket Grubu İmzalama ayarları üzerinden Özel Yetkilendirmeler seçeceğini oluşturmuş olduğunuz Entitlements.plist dosyasını seçin.

Eğer bu hatayı Swift üzerinde aldıysanız hata tam olarak şu şekildedir:

fatal error: ‘try!’ expression unexpectedly raised an error: Error Domain=FIRAuthErrorDomain Code=17995 “An error occurred while accessing the keychain.” UserInfo={NSLocalizedDescription=An error occurred while accessing the keychain., error_name=ERROR_KEYCHAIN_ERROR, NSLocalizedFailureReason=SecItemDelete (-34018)}: file /Library/Caches/com.apple.xbs/Sources/swiftlang/swiftlang-800.0.33.1/src/swift/stdlib/public/core/ErrorType.swift, line 146

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir