Fiat 126 Bis Nasıl Bu Kadar Çok Sattı ? Polonyalı Fiat

Güçsüz motoru ve küçük yapısı ile ülkemizde dalga konusu olan Fiat 126 Bis satış rakamları açısından çok başarılı bir modeldir. Polonya üretimi olan model üretildiği ülkede sıfırdan yeni bir kültür doğurmuştur ve oradaki lakabı Fiat Maluch olmuştur. Peki Fiat 126 Bis nasıl bu kadar çok sattı?

Polonyalı Fiat modeli Avustralya ve Polonya başta olmak üzere bir çok ülkede üretilmiştir. Yunanistan ve Yugoslavya gibi ülkeler ise bu otomobilin alt yapısını kullanarak çok farklı otomobiller üretmeyi denemiş ve kimi girişimleri ise başarılı olmuştur.

Fiat 500 alt yapısı üzerine temellendirilen bu küçük otomobil bir dönemler Fiat 500 piyasadayken de satışa sunulmuş. Fiat 500 sadece kanvas tavan ile satılırken, Fiat 126 ise hem kanvas hem de metal tavan ile satışa sunulmuştur.

13 inç janta sahip olan Fiat 126’nın ilk vitesinde senkromeç bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı çok düşük hızlara inmeden ya da durmadan arabayı 1. vitese alamazsınız. 3.1 metre uzunluğunda olan bu model içerisindeki yaşam alanı çok kısıtlıdır. Güçsüz motoru ve pek iyi olmayan şanzumanı nedeniyle de uzun yolu hiç tavsiye etmiyorum.

Fiat 500 alt yapısı üzerine çok az bir maliyet ile Fiat yeni bir model ortaya çıkartabildiği için mutlu. Kullanıcılar ise düşük bütçeyle yeni bir otomobil alabildikleri için mutlu. Üstelik bu otomobil o dönemin şartlarına göre ekonomik ve şehir içi kullanımına da çok yatkın bir otomobil.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir