Ferrari SP12 EC Ünlü İngiliz Gitarist İçin Üretilen Ferrari Modeli

Station wagon Ferrari modelini konuştuğumuz videoyu Hüseyin Çağlar isimli izleyicimiz değerli vaktini ayırıp izlemiş ve videoya yorum yazmış. Bu yorumda Ferrari SP12 EC ismindeki özel otomobile değinmiş. O zaman 458 İtalia üzerine inşa edilen 512 BB modelinden esintiler taşıyan özel Ferrari modelini konuşalım. 

SP12 EC modelindeki EC harfleri Eric Clapton adını temsil ediyor. Peki Eric Clapton kimdir? Kendisi ünlü İngiliz gitarist, şarkıcı ve bestecidir. Aynı zamanda kendisi bir Ferrari 512B hayranıdır. Garajında 3 adet 512B bulunmaktadır. 

Ferrari SP12 EC Özellikleri

Bu model One-Off kapsamında müşterilere özel üretilen Ferrari modellerinden birisidir. 18 ayda tamamen araç sahibinin isteği doğrultusunda üretilen model tahmin edeceğiniz üzere Pininfarina ve Ferrari tasarımcıları ve mühendisleri ile ortak tasarlandı. 

SP12EC

SP12EPC plakalı şu özel otomobile biraz daha derinden bakalım.  Teknik veriler açısından bu otomobil Ferrari 458 İtalia özelliklerini taşıyor. Bu da demek oluyor ki bu araba 4.5 litre büyüklüğünde V8 motora sahip. 570 hp beygir ve 540 nm tork üretebilen bu canavar 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman ile ilerliyor. 100 kilometrede ortalama 13.7 litre gibi efsanevi bir değeri yakalayabiliyor. 0-100 km/h hızlanmasını 3.4 saniyede tamamlayabiliyor. Azami hızı ise 325 km/h. Arabanın tasarımı ve aerodinamiğindeki değişiklikler nedeniyle bazı rakamlarda sapmalar meydana gelebilir.

Not: Bu arabadan sadece 1 adet üretildi.

Bu otomobilin maliyeti mi? 4.7 milyon dolar. Bence bu rakam sonrası yazıyı daha fazla uzatmaya gerek yok. Bu tarz özel arabaları kaçırmama için özel arabalar yazı serisini takip ettiğiniz gibi Teknotra YouTube kanalını da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir