Epson Moverio BT-350 Akıllı Gözlük Androidli

Bir dönemler akıllı gözlükler çok popülerdi. Bunun en büyük sebebi de Google Glasses ve onunla ilgili olan değişik haberler. Kimi mekanlarda yasaklanıyordu, kimi kanunlar onun yüzünden değişiyordu. Herkes akıllı gözlükleri çok merak ediyor ve işine uyarlamak istiyordu. Fiyatları nedeni ve değişen teknoloji ile ilk günkü popülerliğini kayıp ettiler ancak yine de her görende merak uyandırıyor. E hali ile nasıl uyandırmasın ki ? Ben de çalışma hayatım içerisinde bir projede bu gözlüklerden birisi ile bir miktar mesai harcadım. Bu akıllı gözlük modeli Epson Moverio BT-350 cihazıdır.

Epson Moverio BT-350 Saf Android İşletim Sistemine Sahip

Gözlüğü ilk gördüğünüz anda gözlüğü çok havalı buluyorsunuz ve ben Gora alemine dalıyorum görüşürüz diyip büyük bir heves ile gözlüğü takıyorsunuz. Gözlük arayüzünü ya da uygulamalarını gerçek dünyanın üzerinde saydam bir şekilde görmek çok havalı geliyor. (Siyah plastik aksesuarı indirmediyseniz). Gördüğünüz arayüze biraz yakından bakacak olursanız safkan hepimizin bildiği Android 5 arayüzü bu ! Evet cihaz aslında normalde kullandığınız Android 5 işletim sistemine sahip bir tabletten hiç de farklı değil. Ekranı kafanızın dibinde olan, kafanızda G sensörüleri ve kamera takılmış ve elinize de bir kumanda verilmiş Android tablet !

Arkaplanın üzerinden saydamlaşmış bir Android ekranı ile neler yapabilirsiniz ? İşte bu durum sizin hayal gücünüze kalmış bir şey. Kamera ile anlık görüntüyü yorumlayın ve görüntüye özel ekranlar açın, kullanıcıya yönergeler verin ya da etrafı gizlice gözetleyin. İş tamamen sizin hayal gücünüze kalmıştır.

Gelelim bu model gözlüğe ait yorumlarıma:

  • Burun üstüne gelen sert silikonlar hiç rahat değiller. Uzun süreli kullanımda iz ve can acımasına neden oluyorlar.
  • Gözlük çok ağır.
  • Ekranı net görebilmeniz için sıklıkla gözlüğü yukarı kaldırmanız gerekmektedir. Ağırlık nedeni ile aşağıya doğru kayıyor.
  • Alışana kadar mide bulantısı yapabiliyor.
  • Alışana kadar ekran açıkken yürümesi zor olabiliyor.
  • Gözleri çabuk yoruyor.
  • Açık alanlarda güneşli alanlarda siyah plastiği takmadan kullanmak gerçekten çok zor.
  • İşlemci gücü gayet hızlı. Donma veya kasmaya neden olmuyor.
  • Kamerası tatminkar bir performans sergiliyor.

Kısaca sektörün yeni yeni gelişeceğini düşünürsek normal bir cihaz sayılır. Ne arttırılmış gerçekliği tavana çıkartacak bir SDK’i var ne de donan bir Android arayüzü.

epson-bt350-akıllı-gözlük
Gelelim büyük soruya : Gözlük üzerine takınca herhangi bir problem olmuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir