Elmadan Haberler 2 – iOS 16.2 (b) Güncellemesi

Elmadan Haberler yazı serisinin ikincisi ile beraberiz. Öncelikle YouTube kanalımıza abone ve üye olup destekleyen herkese teşekkür ederim. Artık 5.000 abone sayısını resmi olarak geçmiş bulunmaktayız.

iOS 16.2 (b) Güncellemesi

Bildiğiniz üzere iOS 16.2 güncellemesi şu an için beta aşamasında bir güncellemedir. Çok yakın bir tarihte tam sürüm olarak yayınlanacağı şüphesiz. Beta aşamasındaki güncelleme için yeni sürüm yayınlandı. Yeni sürüm küçük boyutlu bir güvenlik güncellemesi olarak yayınlandı. 3.2 MB büyüklüğündeki bu güncelleme güvenlik açığı kapatmak dışında bir yeniliğe sahip değil.

Apple Pay Güney Kore

Apple’ın ödeme sistemi Apple Pay, Güney Kore’de hizmete başladı. 30 Kasım yani bu gün itibariyle ülkede bu servis hizmete başladı. Apple her geçen yıl servisin hizmette olduğu ülke sayısını arttırmak için çalışıyor. Ancak bu konu hakkında çok yorum yapmayacağım. Darısı ülkemizin başına diyeceğim ancak ülkemizde Paypal da yok, her neyse.

2022 Yılı Apple Music Özeti

Apple Music servisini kullananlar için 2022 yılına ait istatistikler “Yılı Başa Sarın” çalma listeleri yayınlandı. Bu olayı ilk defa Spotify’da görmüştüm, artık tüm müzik servisleri yapıyor anlaşılan. Kaç dakika müzik dinlediğiniz, en çok dinlediğiniz müzikler gibi size yılın özetini sunan güzel bir akış diagramı yayınlanmış.

iPhone 14 Serisi Satış Başarısı

iPhone 14 serisi ilk çıktığı dönemlerde yazılımsal problemler ile gündemde olan bir cihazdı. Bu problemlerin bir çoğu bildiğim kadarıyla güncellemeler ile giderildi ancak bu problemler ürünlerin ismini lekelemek için çok kullanıldı. Bu lekeleme işlemi çok da başarılı olmamış görünüyor.

Counterpoint Research yetkilileri Apple’ın geçtiğimiz ayda aylık telefon satışı konusunda pozitif büyümeye şahit olan tek büyük cep telefonu satıcısı olduğunu söyledi. Apple’ın Çin’de yüzde 25 ile en yüksek pazar payına ulaştığı ve Samsung’u geride bırakarak cep telefonu pazarında birinci olduğu söyleniyor. iPhone 14 serisi piyasaya sürülmesinden iki ay sonra 26 milyon adet satışa ulaşmayı başardı. Bu istatistik iPhone 13 serisinin eriştiği başarıya oldukça benziyor. Ayrıca üst düzey olarak nitelendirilen Pro modellerinin ulaştığı satış adedi Apple’ın elde ettiği toplam satış miktarının yüzde 70’ini oluşturuyor.

300 iPhone 13’ü Aldı Yumruğu Yedi

Amerika’da New York’ta bulunan Apple Store’dan 27 yaşındaki bir genç 300 adet iPhone 13 satın almış. iPhonelar’ı gece 01:45 civarında genç mağazadan teslim almış. Mağazada cihazları çantaya koyup arabasına doğru ilerlerken gasp edilmiş. Yaşanan arbadede burnuna yumruk yiyen kişi çantalardan birisini kaptırdı. Bu çantada 125 adet iPhone 13 var ve çantanın değeri 95 bin dolar. Be kardeşim neden tek başına gidersin ki?

Yayınlanmaya iPhone 4S Reklamı

Biraz nostalji yapalım mı? Let’s Talk iPhone sloganı ile tanıtılan iPhone 4S, karşımıza Siri ile gelen ilk iPhone olmuştu. John Krasinski’nin oynadığı iPhone 4S reklam filmi Siri’nin yapabildiklerine dikkat çekiyor. Bu reklam filmi yarıda kaldı gibi hissedildiği için yayınlanmamış ancak iPhone’un nostaljik duygular yaşamak isteyenler için izlemelerini öneririm. O reklam videosu

Apple Hisselerinde Düşüş

Reuters Cuma günü, dünyanın en büyük iPhone üreticisi olan Foxconn fabrikasının, işçi huzursuzluğu ve ülkedeki COVID-19 vakalarındaki artış nedeniyle Kasım ayında sevkiyatlarda daha fazla düşüşle karşı karşıya kalabileceğini bildirmişti. Bir başka güvenilir haber kaynağı Blooemberg ise günün erken saatlerinde bir kaynağa atıfta bulunarak, üretim sorunları nedeniyle bu yıl 6 milyon iPhone Pro ünitesinde eksiklik olacağını duyurmuştu. Bu haberler nedeniyle Apple’ın hisselerinde %1.4’lük bir düşüş yaşandı.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir