Elmadan Haberler 1 – Video Serisi Başlangıç Videosu

Apple hakkında haberler konseptinde yeni bir video serisine başlamayı düşünüyorum. Ancak bu video serisinin devam edip etmeyeceğine siz karar vereceksiniz. Elmadan haberler video serisinin ilkinde konuşacağımız konular: Apple endüstriyel dizayn şefinin işten ayrılması, Apple’ın global olarak işe alımları durdurması, AirPods Max için yeni renkerin bekleniyor oluşu ancak hala bu renklerin gelmemiş olması ve Siri’de büyük yeniliklerin yolda olduğudur.

Apple cephesinde olan gelişmeler ve dönen dedikodular markanın yeni modellerinin yol haritası niteliğindedir. Aynı zamanda gelecek olan uygulama güncellemeleri hakkında bize ipuçları da verecektir. Bu haberlerin dedikodu niteliğinde olanlarının kesin gerçekleşeceği kanısına varamayız ancak diğer haberler ya gerçekleşmiş ya da gerçekleşecek şeylerdir.

Siri Güncellemesi

iPhone 4S ile birlikte hayatımıza giren sesli asistan bu güne kadar gerçekten çok yol kat etti. Bir süredir küçük adımlarla ilerleyen sesli asistana büyük bir güncelleme gelecek. “Hey Siri” komutu ile sesli asistanı aktifleştirebiliyoruz. Google Asistan, Bixby ve Cortana da bu şekilde hey kelimesi ile uyandırılıyorken Alexa’ya sadece Alexa demeniz yeterlidir. Siri için de artık sadece Siri demeniz yeterli olacak. Zor bir geliştirme. Çünkü ne zaman Siri’ye seslendiğinizi ne zaman ondan bahsettiğinizi anlamak onun için kolay olmayacaktır.

İşe Alımlar Durduruldu

Bloomberg’in haberine göre Apple, global pazarda işe alımları durdurdu. Bunun en büyük sebebi MacBookların satışlarında geçen yıla göre bir düşüş yaşanmasıdır. Malum hastalık sırasında herkes teknolojik cihazları satın alıyorken markalar iş güçlerini arttırmıştı. Şimdi alımlar düşünce kaynaklar boşa çıktı. Bir çok marka işten çıkarım yaparken Apple şimdilik sadece alımları durdurdu.

Elmadan Haberler

AirPods Max Yeni Renkleri

Apple’ın kafa üstü kulaklığı olan AirPost Max yeni renklere kavuşacak diye bekliyorduk. Aslında bunun için en güzel tarih de yıl başı olarak düşünüyorduk ancak olmadı. Yıl başına kaldı 1 ay ve Apple’dan hala bir tanıtım gelmedi. Apple Mağazaları’nın yıl başı pankartları da AirPods Max’in şu anki renkleri ile yapıldı. Demek ki en iyi ihtimalle yeni renkler Mart 2023’e kaldı.

Tasarım Şefi İşten Ayrıldı

2019 yılında Jony Ive yerine geçen Evans Hankey herhangi bir açıklama yapmadan işten ayrıldı. Son 3 yılda tanıtılan iMac hariç tüm cihazlarda imzası olan hanımefendinin bir açıklama yapmadan ayrılması biraz dikkatimi çekti. Acaba markanın tasarım istekleri ile kendi düşünceleri mi örtüşmedi? Bundan sonra Apple’ın tasarım dili mi değişecek? Gerçi ne kadar değişebilir ki?

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir