Egzotik Spor Otomobil Üreticisi Spyker İflas Etti

Bir çoğumuzun bilmediği spor otomobil markası Spyker iflas etti. Bunu resmi olarak CEO duyurdu. Jet Li’nin 2007 yılında çekilmiş War isimli filminden belki bu markayı tanıyanlarınız vardır. Ancak çok popüler olmayan bir egzotik spor otomobil üreticisi olduğu için bilenlerin sayısından çok muhtemelen bilmeyenlerin sayısı vardır.

Spyker İflas Etti

Spyker markası Hollanda kökenli bir firmadır. Marka 1999 yılında kurulmuş olan Maarten de Brujin ve Victor Muller tarafından kurulmuştur.

Marka adını 1880-1926 yılları arasında faaliyet gösteren eski bir otomobil firması olan Spiker’dan almaktadır. Markanın logosu bu firmaya hitafen oluşturulmuştur. Bu sebepten dolayı uçak döner motorunu barındıran bir logosu vardır. 

Marka 2000 yılından bu yana Spyker C8 ve C8 Laviolette modellerini geliştirmektedir. Bu modelleri Test Drive oynayanlar hatırlayacaktır diye düşünüyorum. 

Bu araçların bazı motor seçeneklerinde Audi motorları kullanılmaktaydı ve temelde 400 beygirden 620 beygire kadar uzanan bir güç skalası bulunmaktaydı. 

2005 yılında markanın baş tasarımcısı ve kurucusu Maarten de Brujin şirketten ayrıldı ve alüminyum uzay çerçeveli sürat tekneleri üreten Silvestris Aquamative isimli firmayı kurdu. 

Marka 2006 yılında Midland F1 takımını satın aldı ve amaçları motorsporlarında da kendi markalarını lanse edebilmekti. Sonuçta bir spor otomobil üreticisiydiler ve markanın popülerliği bu markanın araçlarını hayal ederek büyüyen çocuk sayısı bir hayli azdı. Şu detayı da belirteyim marka F1 araçlarında kendi motorlarını değil Ferrari motorları kullanıyordu. 

2007’de Spyker, İtalyan otomobil tasarım firması Zagato ile işbirliği içinde, C12 La Turbie’ye dayanan C12 Zagato’yu üretti bu güne kadar üretilen en özel Spyker modeli diyebiliriz. 

Sayılı üretim olan bu araç tamamen alüminyum gövdeye sahip ortadan motorlu ve gücünü arkaya aktaran bir egzotik süper araçtı. Volkswagen’in 6 litrelik V12 motoruyla 500 beygir güç ve 600 nm tork üretiyordu. 

0-100 hızlanması 3.8 saniye ve son sürati de 311 km/h

Spyker ve Saab

2010 yılında Spyker firması 320 milyon ABD doları karşılığında General Motors’dan marka Saab’ı satın almıştı. 2011’de Saab’ın parası tükendi ve Spyker Saab’ın ödemelerini karşılayamaz oldu. Bu sebepten dolayı Saab tedarikçileri markaya artık ürün vermiyordu ve 30 Mart 2011’de Saab’ın üretimi durduruldu. Zaten biliyorsunuz ki bu haberin üzerinden çok geçmeden 19 Aralık 2011’de Saab iflas ettiğini açıklamıştı. 

Çok da sağlam ve güzel arabaları vardı markanın valla üzülmüştüm. Saab Haziran 2012 tarihinde İsveç Ulusal Elektrikli Araç (NEVS) adlı bir Çin-İsveç yatırım grubuna satıldı.

Benim bu markada dikkatimi çeken Test Drive oyununda çok kullandığım planlanan ancak bir türlü üretime geçmeyen model Spyker D12 olmuştu. Lüks ve spor bir suv modeliydi. 2006 cenevre otomobil fuarında araç tanıtılmıştı. Lamborghini gibi markaların şimdi yaptığı şeyi marka çok önceden yapmayı düşünmüştü. 

Volkswagen Grubu’nun ürettiği W12 motor yer alıyordu ve bu motor 500 beygirin biraz üzerinde güç üretiyordu. Spyker D12’nin bu motor ile 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniye civarında tamamlayabildiği belirtiliyordu. Bu da 2006 yılındaki 1.850 kg’lık bir SUV’ye göre muhteşem bir değerdi.

2014 yılında kasıtlı olarak marka iflas ettiğini duyurmuştu ancak bu duyuruyu 2015 yılında geri çekmişti. 

Günümüze dönecek olursak Spyker’ın CEO’su Victor Muller, firmanın iflasını bidirmek için gerekli işlemleri başlatmış. Aslında 2020’nin Ağustos ayında Spyker markasının 2 adet Rus iş adamından maddi destek alacağı haberleri ortaya çıkmıştı.

Fakat Spyker’ın CEO’su, bu anlaşmaların yolunda gitmediğini ve bu iki iş adamından yeterince para gelmediğini belirtmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir