Dünyanın Sonuna Doğmuşum Sözleri İnceleme

2009 tarihinde Manga’nın Şehr-i Hüzün albümünde bulunan Dünyanın Sonuna Doğmuşum şarkısı sözleri ile benim dikkatimi çeken şarkılardan birisidir. Bu şarkıyı bir çoğumuz dinledik hatta söyledik ancak sözlerini hiç hissettiğimizi düşünmüyorum. Eğer hissetmiş olsaydık en az bir defa kendimizi sorgulardık. Bu şarkının sözlerini ben de dinlediğim zamanlar hissedememiştim ancak Melih kardeşim sağolsun beni uyandırdı.

Dünyanın Sonuna Doğmuşum Göndermeler Barındırıyor

Toplumumuzun geldiği noktaya hep beraber geldik. Bu noktaya gelmemizde hepimizin parmağı olduğunu düşünüyorum. Yozlaşan bu toplumun ben de başarı ile yozlaşmış bir parçasıyım. Manga da bu durumu 2009 yılında fark etmiş ve yozlaştığımızı eleştirmiş.

Şarkı sözlerinde beğendiğim bir kaç satırı sizin ile paylaşmak istiyorum. Muhtemelen siz de bu sözleri okuyunca bazı göndermeleri fark edeceksiniz.

Mutluyum artık bir beynim yok
Dikmişim ekrana gözlerimi
Başka da bir ihtiyacım yok
Kişisel neyim kaldı ki bir iletim olsun
Tıklana tıklana her şeyim ortada
Çakma makma, üçe beşe bakmam
Önüm, arkam, sağım solum markam
Ben tüketmeden var olamam 
İyi bilirdik derler elbet ardımdan
Bundan büyük bir yalan yok
Bağlanmaya sonuna kadar karşıyım
Ama dizilerimden beni ayırmayın
Değişir dünyam bir tuşla uzaktan
Elimdeki kumandam hayatıma kumandan
Yeni bir kart verdi bugün bankam
Puanlarım artık en büyük kankam
Olmasa da cebimde beş kuruş para
Cebimdeki telefon on numara

Bazı şarkılar vardır ilk dinlediğimizde sözleri pek anlamlı gelmez. Zaman ilerledikçe ve biz büyüdükçe şarkı daha anlamlı gelir. Bunda sözlerin altında yatan anlamı daha iyi anlayabilmemiz, zamanla yaşadığımız olayların etkisi de vardır. Toplumu eleştiren şarkılar maalesef her geçen gün daha gerçekçi olmaya başlıyorlar. Buradan anladığım kadarı ile toplumun gidişatı hoş değil ve sanatçılara büyük görevler düşüyor.

Bence siz de şarkıyı bir daha dinleyin. Sözlerini bir daha okuyun. Bir gözlemci olarak toplumumuza bakın ve ardından aynada kendinize bakın. Daha sonra bu şarkının içinde yatan anlamı çevreniz ile paylaşın.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir