Dünyanın En Popüler Sanal Asistanı 2019’da Siri Oldu

Futuresource Consulting tarafından paylaşılan raporlara göre 2019 yılında dünyanın en popüler sanal asistanı Siri oldu. Apple tarafından geliştirilen Siri bana göre iPhone 4S ile lanse edildiği günden beri en verimli çalışan ve en popüler mobil sanal asistandır.

Dünyanın En Popüler Sanal Asistanı

%35’lik bir pay ile birincinin Siri olmasına şaşırmadığınızı düşünüyorum. Siri çıktığı ilk günden beri çok iyi bir pazarlama politikası izledi. En başarılı şekilde Türkçe dili destekleyen sanal asistanlardan birisi oldu. Uygulama geliştiricileri için SDK hizmetleri ile bir çok kolaylık sağladı ve mağazada çok kullanılan bir çok uygulama Siri desteğine de kavuştu.

Muhtemelen 2.’nin Google Assistant olmasını bekliyorsunuz. En azından Siri bunu yapabiliyor mu diye Çin malı cihazları burnumun dibine sokan Androidçiler öyle olduğunu düşünüyordur diye tahmin ediyorum. Aslında ben de öyle düşünüyordum (Android kullanıcısıyım) ama 2. %22’lik bir dilim ile Microsoft Cortana oldu. Microsoft Cortana kullanan neredeyse hiç yokken bu oran nasıl ortaya çıktı ? Tabiki de tüm Windows cihazlarında ön yüklü olarak gelmesiyle. Windows kullanıcısı olarak Cortana’ya en az 1 şey aratmışsınızdır.

Sıra Google Assistant’a geldi yani %9 pazar payı ile 3.’ye geldi. İlk 2’nin pazar payına baak bir de Google’a bak. Pek yakıştıramadım doğrusu. İlk 3 dışında kalan sanal asistanlar bir çoğumuzun bilmediği yazılımlar olduğu için isimlerini bile söylemeyeceğim. Ancak bu listede olan her yazılım çok başarılıdır. Hepsinin geliştiricilerini kutluyorum.

2020’de daha çok sanal asistan kullandığımız bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Beebom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir