Dünyanın En Çok Satan Telefon Modelleri Açıklandı

Çin kökenli Mydrivers portalı üşenmemiş ve bizim için dünyanın en çok satan 20 telefon modeli hakkında araştırma yapmış. Tüm satış rakamlarını toplamış ve bizim için bu listeyi oluşturmuş. Gelin bu listeye beraber bakalım ve dünyanın en çok satan telefon modelleri listesine beraber bakalım.

Yayınlanan listenin ilk 20 modelini Nokia, Apple ve Motorola paylaşmış. Bu 3 markanın dışında bir markayı ilk 20’de göremiyoruz. İlk 20’ye baktığımızda yeni nesil akıllı cep telefonlarından sadece iPhone modellerini görebiliyoruz. Apple iPhone farklı nesilleri ile 20 sıranın 7’sini kapmış.

20. Nokia 1208 : 100 milyon

Nokia 1200 modelinin renkli ekranlı versiyonu diyebiliriz. Finlandiyalı markanın düşük fiyatlı telefon pazarı için üretmiş olduğu bir modelidir. 4 mb dahili hafızaya sahip model polifonik zil sesine sahiptir.

19. iPhone 8 : 125 milyon

2017 yılında iPhone X ile birlikte telefonun çok başarılı olmasının bence sırrı iPhone X kadar güçlü olması ve iPhone X’den çok daha uygun fiyatlı olmasıdır. Bununla beraber iPhone X’e karşı insanların ön yargılı olup TouchID’den vaz geçmemek istemesi de olabilir.

18. Nokia 3310 : 126 milyon

Gönlümün sultanı ilk cep telefonum bu listede olmazsa zaten çok üzülürdüm. Renk renk aldığım dış kapları ve yılan oyunu ile benim için yerin çok farklıdır 3310. 1 Eylül 2000 tarihinde Nokia tarafından duyruldu. Özellikle ülkemizde dayanıklılığı ile nam salmış Nokia modelidir. 4.5 saat konuşma süresi ve 245 saat bekleme süresi ile şarjının uzun dayandığını herkes biliyordur. Günümüzde yenilenmiş modeli de satılıyor.

17. Nokia 1600 : 130 milyon

2006 yılında Nokia tarafından satışa sunulan sade tasarımlı renkli ekranlı bir cihazdır. Nokia 1100 tasarım dili cihazda kullanılmıştır. Nokia o dönemler N serisi ile piyasada cirit atarken bu cihazın hedefi geri kalmış ülkelerdi. SMS ve arama filtresinin yanında konuşan saat ve alarm da cihazda bulunuyordu. 2006 yılında 130 YTL, evet o zamanlar YTL diyorduk civarında satılan modeliydi.

Çok Satan Cep Telefonları

16. Moto V3 : 131 milyon

Aralık 2003 yılında Motorola tarafından tanıtılan bu cihaz tasarım ve zariflik anlamda gerçekten başarılı bir modeldir. Büyük ana ekranı, kapağın arkasındaki ikinci ekranı ve alüminyum kasasıyla gerçekten çok tarz bir cihazdı. 2004 yılında 1 milyar 400 milyon fiyatı ile zamanının pahalı cihazlarındandı. Döneminin cihazlarında göre zayıf özellikleri, düşük belleği ve pahalı olması ile çok eleştirilse de listenin 16 numarası olmuştur.

En Çok Satan Cep Telefonu Modelleri

15. Nokia 2600 : 135 milyon

2004 yılında tanıtılan bu model renkli ekranlı, polifonik zil seslerine sahip bir modeldi. Kamera ve Bluetooth olmamasına rağmen sevilen bir model oldu. Renkli ekranlı olup da MMS olmaması biraz can sıkıcıydı ancak hafif olması ve düşük fiyatı ile sevildi.

14. iPhone 5 : 147 milyon

iPhone 4S sonrası nihayet iPhone’un ekranı büyüdü dediğimiz modeldi. Kasası ve büyük ekranına rağmen tek elle kullanılabilen iPhone modeli kesinlikle benim için özel cihazlardan birisi olmuştur. Ona iOS 7 Beta sürümünü kurup geçirdiğim yaz tatilini asla unutamam.

13. Samsung E1100 : 150 milyon

Samsung’un en ucuz modellerinden birisi olmuştur. Uzun bir süre asker telefonu olarak sevildi. FM radyosu ile askerler bu telefon sayesinde çok vakit geçirebildiler.

12. Nokia 5230 : 152 milyon

Nokia 5800 XpressMusic modelinin daha uygun fiyatlı olan modeli diyebiliriz. 3G bağlantı desteği, microSD hafıza kart desteği, FM Radyo ve GPS desteği ile fiyatına göre gerçekten çok iyi özellikler sunuyordu. Bu cihaz özellikle gelişmekte olan ülkelerde fiyatı sayesinde başarılı bir model oldu.

11. Nokia 1200 : 153 milyon

Finlandiyalı markanın düşük fiyatlı telefon pazarı için üretmiş olduğu bir modelidir. Mayıs 2007’de duyurusu yapılmıştır. Yeşil aydınlatmalı siyah beyaz 96×68 piksellik bir ekranı var. 4 mb dahili hafızaya sahip model polifonik zil sesine sahip.

10. Nokia 6600 : 157 milyon

Babamda vardı bu cep telefonu hiç unutmam. Tarz bir tasarımı vardı. Zoom yapabilen VGA kamerası, kızılötesi, Bluetooth, hafıza kartı desteği, kulaklık girişi ve MMS desteği ile döneminin en iyi cep telefonlarından birisidir.

9. iPhone 11 : 160 milyon

Bana soracak olursanız günümüş şartlarında da alınabilecek en iyi fiyat/performans iPhone modeli şüphesiz iPhone 11’dir. iPhone X sonrası gelen tasarım ve bir çok yeni özelliği beraberinde taşıyan bu model aynı zamanda güncelleme almaya da devam edecektir.

8. iPhone 7 : 161 milyon

2016 yılında tanıtılan iPhone 7 fiziksel olmayan ana ekran tuşu ile ses getirmişti. Suya ve toza karşı dayanıklı yapısı ve Plus modelinde karşımıza çıkan çift kamerası ile yeni bir model olmuştu. Tasarımı da iPhone 6S’e göre değişmişti. Yeni renk seçenekleri vardı. Cihaz üzerindeki işlemci sayesinde performans %50 artmışken batarya süresi de 1 saat artabilmişti.

Dünyanın En Çok Satan Telefon Modelleri

7. Nokia 3210 : 164 milyon

Nokia’nın efsane modellerinin top 10’unda bence yer alır. 1998 yılında tanıtılan bu model araştırdığım kadarıyla gençlere yönelik reklam kampanyaları yapmış. Değiştirilebilir kapağı, içerisinde ön yüklü gelen 3 adet oyunu ve besteleyici uygulaması olmuş. 1998 yılında antensiz olmak gibi bir başarısı var. Bu cihazın titreşimli olanları da vardı titreşimsiz olanları da vardı. Nokia aslında bu modeli titreşimli olarak üretmiş ancak çeşitli sebeplerden dolayı titreşimsiz piyasaya çıkmıştı. Ancak cüzi ücretler karşılığı titreşim motoru taktıranlar vardı.

6. iPhone 5S : 167 milyon

Apple’ın 2013 yılında tanıtmış olduğu iPhone 5S ülkemizde de gerçekten popüler olan bir model oldu. Bende de beyaz, altın sarısı ve siyah olmak üzere çeşitli dönemlerde 3 farklı rengini kullandığım modeldi. Karşımıza ilk defa parmak izi sensörü ile gelen iPhone modelidir. 64 bitli işlemcisi ile gerçekten güçlü bir cihaz olmuştu. O kadar güçlüydü ki yıllara gerçekten meydan okumayı başarabildi.

5. iPhone 6S : 174 milyon

2015 yılında tanıtılan iPhone modeli 3D Touch özelliği, 4K video kaydedebilmek ve en hızlı flash depolama teknolojisine ilk iPhone modeli oldu.

4. Nokia 105 : 200 milyon

Nispeten yeni sayılabilecek Nokia modeli bölgesel olarak 4G destekli olarak da satışa sunuldu. 35 günlük bekleme süresi ve çift sim kart desteği ile gelişmekte olan ülkelerde uygun fiyatı ile gerçekten çok satan bir model oldu.

3. iPhone 6: 224 milyon

İlk 3’e geldik. iPhone 6, iPhone 5S sonrası gerçekten büyüyen ve plus modeli ile daha da çok büyüyen Amerikalı markanın diğer markalara cevabı oldu. İlk 3’te olduğu için çok fazla yorum yapmayacağım. Zaten başarısı ortada olan bir model.

2. Nokia 1110 : 248 milyon

Konuşan alarm ve saati olan, polifonik zil sesi desteği olan uygun fiyatlı Nokia modelidir. Bir cep telefonunda alo demek ve sms göndermek yeterli diyenlerin tek şarj ile uzun süreler kullanabileceği cihazdır.

1. Nokia 1100 : 250 milyon

Dünyanın en çok satan cep telefonunu hepiniz tanıyorsunuzdur. El feneri, ekran koruyucusu, alarm, kronometre, Snake 2 ve Space Impact oyunuyla gerçekten efsane bir modeldir.

Nokia 7610 ve N serisinden bir kaç modeli burada görmek isterdim.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir