Dodge Viper Kamyon Motorlu Spor Araba – Özel Arabalar 23

Yılan başlı tasarımı altında modifiye edilmiş bir kamyon motoru taşıyan Amerikan gücünün Dodge tarafından yola aktarılmış Dodge Viper !

Dodge Chyresler grubu tarafından üretilmiş en hızlı Amerikan otomobillerinden birisi olan Dodge Viper’ın tarihine beraber bir bakalım. Kısa aralar almış olsa da 1991 ve 2017 yılları arasında bu spor otomobilin üretimi sürmüş ve sokaklarda gücü ile şov yapmıştır.

Dodge Viper Tarihçesi

Dodge Viper ilk olarak 1988’in sonlarında Chyresler tasarım atölyelerinde tasarlanmaya başlandı. Chyresler Genel Müdür Yardımcısı Bob Lutz’un bu araba için istedikleri gayet net ve açıktı:
2 koltuklu bir spor araba, Jaguar E-Type ruhu ve Shelby Cobra gibi efsanevi olması.

Cobra’ya hitafen arabanın adı engerek yani Viper oldu !

viper yılan
engerek (viper)

Aynı zamanda bu arabada büyük bir motor, manuel şanzıman ve herhangi bir elektronik yardımcı olmamasını da istiyordu yani araba her şeyi ile manuel olacaktı. Hal böyle olunca klasik Amerikan otomobilleri gibi Dodge Viper da düzlükte çok hızlı ancak virajlarda tökezleyen bir araba oldu.

shelby cobra

Arabanın uzun bir burnu olacaktı ve kısa bir arka kısmı olacaktı. Shelby Cobra gibi tavanı olmayacaktı ve egzozlar yanda olacaktı. Aynı zamanda Carroll Shelby de bu projenin çeşitli alanlarında görev aldı. Arabanın geliştirilme sırasında 89 kişilik bir ekip ile yürüyen bir prototipin ortaya çıkması 1 seneden kısa sürdü. İlk arabada V8 motor kullanılmışken piyasaya çıkan arabada V10 bir motor yerini aldı.

1989’da Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda konsept olarak tanıtılan bu arabaya ilgi o kadar büyüktü ki baş mühendis Roy Sjoberg onu standart bir üretim aracı olarak geliştirmeye başladı.   

1989 Viper Concept

İlk Viper’da klima, merkezi kilit, kapı kolu ve açılabilen camlar yoktu ! Buradaki amaç bu arabanın sadece çok hızlı gidebilmesiydi.Chyresler LA V8 motor üzerine temellendirilmiş bir V10 motor bu arabada bulunuyordu. Bu motorun geliştirilmesinde Lamborghini de görev aldı. 400 beygir ve 630 nm tork üreten bu motor 4.2 saniye gibi bir sürece 0-100 hızlanması yapabiliyordu. Dodge Viper 266 km/h son hız yapabiliyordu ancak bu hıza çıkmak yürek istiyordu.

Bu kasa Viper’ın egzozu yanda olduğu için kullanıcılar elini kolunu yakabiliyor ve arabayı kontrol altında tutmakta çok zorlanıyorlardı. Aynı zamanda klima olmaması kullanıcılar tarafından çok eleştiriliyordu ve 1994 yılında klima arabanın opsiyonlar listesine geldi.

dodge viper sr2

SR2 adıyla yenilenen Dodge Viper 1996 yılında karşımıza çıktı. Arabanın egzozları arka tampona geldi. Arabaya gerçek bir tavan ve kapı kolları eklendi. Motor 415 beygir ve 662 nm torka yükseldi ve bu gücü kontrol edebilmek için süspansiyonlarda da iyileştirmeler yapıldı.

Dodge Viper GTS

Bu kasada bir çoğumuzun bilgisayar oyunlarından bildiği Dodge Viper GTS modeli karşımıza çıkıyor. 8 litre 450 beygir 664 nm torka sahip bir canavar…

Dodge Viper’ın bu şekilde devam eden hikayesini izlemek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Bir kamyon motorunun evrimleşerek ne kadar başarılı bir spor otomobil olabileceğini bize gösterdiği için ve teknolojinin gelişmesine rağmen atmosferik motorun neler yapabileceğini yıllarca bize gösterdiği için Dodge Viper özel bir arabadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir