Docker Nedir ? Docker Neden Popüler Oldu ?

Son günlerde yazılım proje geliştirme süreçlerinde sıkça görmüş olduğumuz Docker nedir ? Docker neden popüler oldu ve neden kullanımı bu kadar yaygınlaştı biliyor musunuz ?

Docker Nedir ?

Docker yazılım projelerinin değişkenleri ve yazılımları ile bir konteynır içerisine yerleştirmenizi sağlar. Bu sayede birden fazla uygulamanın bağımlı değişkenleri arasındaki sürüm farklılığı ve sürüm çakışmalarını ortadan kaldırmış olursunuz. Konteynırlaşma sayesinde birden fazla uygulamayı aynı değişkenlerin birden fazla sürümleriyle bir arada kullanabilirsiniz ve sisteminizi hiç yormadan.

Bu işlemi bu güne kadar sanal makina kurarak yapabilmekteydiniz. Ancak sanal makinaya göre Docker bir çok konuda çok daha iyidir. Bu konulara videoda değindim. Birden fazla sanal makina demek birden fazla bilgisayar demektir. Bu da birden fazla bilgisayarın yazılım güncellemeleri ve güvenlik yamaları ile uğraşmak demektir.

Aynı zamanda programları bir birinden izole ettiğiniz için programın arka tarafta güncelleyeceği bağımlılıklar yani tool veya frameworkler diğer programların bozulmasını da engellemektedir.

İşte Docker bu uğraşı sizden alıyor. Oluşturmuş olduğunuz konteynerlara birden fazla işletim sistemi kurmanıza gerek kalmadan çok daha güvenlikli, pratik ve hızlı çözümler size sağlamayı ilke edinmiştir.

Visual Studio 2019 kullanıyorsanız bir proje oluşturduğunuz sırada size Docker seçeneğini sunuyor. Bu sayede projenize Docker’ı çok daha kolay bir şekilde implemente edebiliyorsunuz. Tahmin ediyorum ki yeni sürümde bir çok tool size bu seçeneği sunuyordur.

Video Adresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir